Zincir Marketler Artık Bu ürünleri satamayacak | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Zincir Marketler Artık Bu ürünleri satamayacak

Küçük ve orta ölçekli esnafın rekabet etmekte büyük güçlük yaşadığı zincir marketlere dair yeni ...
Zincir Marketler Artık Bu ürünleri satamayacak

Zincir Marketler Artık Bu ürünleri satamayacak

Küçük ve orta ölçekli esnafın rekabet etmekte büyük güçlük yaşadığı zincir marketlere dair yeni ölçütler belirlendi. Meclis'e sunulacak torba önerile 1.500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere zincir besin marketlerinde tütün mamülleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Züccaciye, tekstil mamülleri gibi mallara da marketlerin büyüklüklerine göre satış yasağı getirilecek.
Mahalle bakkalları başta olmak üzere ufak ve orta ölçekli esnafın rekabette zorlandığı zincir marketlere dair yeni ölçütler belirlendi. Ak Parti, bakkalları zincir marketlerle rekabet edebilir hâle getirecek torba öneri hazırlıklarını başlattı.

TORBA TEKLİF MECLİS'E SUNULACAK

Yıllardır tartışılmasına karşın bir türlü yasalaştırılamayan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Taslağı, acil istekleri karşılayacak şekilde birkaç maddelik torba öneri şeklinde Meclis'e sunulacak. Perakende ticaretle alakalı çerçeve yasa ise tüm paydaşlarla yapılacak değerlendirmelerden sonra gündeme getirilecek.

ZİNCİR MARKETLERDE SATILAMAYACAK ÜRÜNLER BELİRLENECEK

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de geçen günlerde, zincir marketlere ekmek ve sigara satılması yasağı getirilmesini talep etmişti. Ak Parti'nin hazırladığı torba önerile, bilhassa zincir marketlerde satılamayacak mamüller belirlenecek.

"KÜÇÜK ESNAFIN ETKİLENMESİNE İZİN VERİLMEYECEK"

Ak Parti ekonomi kurmayları "Sektör temsilcileri ilk olarak bu isteklerinin karşılanmasını istiyor. Artık esnaf, zincir marketlerle baş edemiyor. Rekabet edemiyorlar. Çünkü zincir marketler gidip tarladan ürünü alıyor; aracı yok, getirip rafta satıyor. Veya örneğin bir süt fabrikası ile anlaşıyor. 'Sadece bana üreteceksin' diyor. Fiyatı belirliyor. Üretim yalnızca o market zincire yapılıyor. Üretici de bir anlamda şunlara mahkûm oluyor. Küçük esnaf ise aracılardan alıyor. Nasıl rekabet edecek? Her sektör etkileniyor, zincir market elektronik eşya satıyor, karşı dükkânda aynı mamülleri satan esnaf etkileniyor. Bunlara izin verilmeyecek" dedi.

ZÜCCACİYE, TEKSTİL ÜRÜNLERİ GİBİ MALLARA DA SATIŞ YASAĞI YOLDA

Hazırlanan torba önerile, zincir marketlerin açılmasına dair ölçütler ile büyüklüklerine göre hangi mamülleri satamayacakları belirlenecek. 1.500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere zincir besin marketlerinde tütün mamülleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Züccaciye, tekstil mamülleri gibi mallara da marketlerin büyüklüklerine göre satış yasağı getirilecek.

"CEP TELEFONU, BEYAZ EŞYA VE SİGARA BUNLAR HER YERDE SATILAMAYACAK"

Türkiye gazetesinin haberine göre belli mamüller amacıyla satış yasağı getirilmesinin 'serbest ticareti engelleyeceğine' yönelik eleştirilere karşı ise AK Parti kurmayları "Devletin vatandaşını, bilhassa korunmaya gereksinimi olan kesimleri gözetmek gibi bir sorumluluğu var. Sınırlama ve ölçüt koyabilir. Bu serbest ticarete ideal olmayan bir hal olmaz. Bazı mamüllerde satış kıstası olacak. Cep telefonu, beyaz eşya ve sigara, bilhassa şunlar her yerde satılamayacak. 100 metrekarelik yerde buzdolabı satıyor. Bunu yapamayacak. Ama 5 bin metrekarelik bir alan varsa belli ürün gamları olabilecek. Ama burada bakıyorsunuz, zincir marketlerin en büyüğü 400 metrekaredir. Buralarda muhakkak ürün sınırlamaları olacak" değerlendirmesini yaptı.