Yerli alabalık ithal somona rakip oldu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Yerli alabalık ithal somona rakip oldu

Karasal çiftliklerde belli boya erişen alabalığın, daha sonra Karadenizdeki çiftliklere alınarak daha hızlı ...
Yerli alabalık ithal somona rakip oldu

Yerli alabalık ithal somona rakip oldu

Karasal çiftliklerde belli boya erişen alabalığın, daha sonra Karadeniz'deki çiftliklere alınarak daha hızlı büyümesi sağlanıyor. Böylelikle, genelde 250-300 gram ağırlığındaki alabalıklar 2-3 kilograma erişiyor. Karadeniz'de Rize, Samsun, Sinop, Giresun ve Trabzon gibi şehirlerde imalatı için altyapı oluşturulan alabalığın, özel yemlerle de pembe rengi ele geçiriliyor.

BAKANLIK DESTEK OLUYOR

Bakanlık da somon ithalatının önüne geçen bu imalat için ilave destek sağlıyor. Alabalık için kilogram başına 75 kuruş destek veren Bakanlık, balığın daha büyük ağırlıklara erişmesi halinde 25 kuruş daha ilave destek oluyor. Buna göre, kilogram başına 1 lira destek alan Karadeniz somonu, 3 kilogramlık ağırlığa eriştiğinde 3 lira destek alabiliyor. Bakanlığın, gelecek sene büyük alabalık için sağlayacağı destek miktarını da artırması bekleniyor.

"ÜLKE DIŞINDA BÜYÜK BALIK DİKKAT ÇEKİYOR"

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Azası Vehbi Merzeci, tatlı ve hemen peşinden tuzlu suda beslenerek somon boyutlarına eriştirilen alabalığın, ülke dışında da alaka çektiğini söyledi. Ülke dışı piyasasında daha çok büyük balıkseçenek edildiğini belirten Merzeci; "Alabalık ve somon akraba türler. Böylelikle bir bakıma ortaya somon balığı çıkmış oluyor. Geçmişte alabalıkta belli bir kilogramın üzerine erişemiyorduk. Balıkta istenen ağırlıklara erişilmesi için bu yol uygulanmaya başlandı. Artık bu balığı dünyanın bir hayli yerine gönderebiliyoruz." diye konuştu.

9 AYDA 14,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Birlik verilerine göre, Karadeniz somonu, Vietnam, Endonezya, Rusya, Japonya, Belçika ve Birleşik Arap Buyruklukları başta olmak üzere 13 ülkeye ihraç ediliyor. Karadeniz somonu ihracatı, yılın 9 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 3 kattan fazla artış gösterdi. Geçen yılın ocak-eylül döneminde 3 milyon 978 bin dolar olan ihracat meblağı, bu yılın 9 ayında 14 milyon 451 bin doları buldu. En fazla ihracat, 6,8 milyon dolarla Vietnam'a yapılırken, bu ülkeyi 2,9 milyon dolarlık ihracatla Endonezya izledi.