Uyku kalitesini artıran 5 yiyecek | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Uyku kalitesini artıran 5 yiyecek

Uyku problemları gün ortamında yorgunluğa ve ilgi dağınıklığına namacıyla olabiliyor. En büyük uyku ...
Uyku kalitesini artıran 5 yiyecek

Uyku kalitesini artıran 5 yiyecek

Uykuya dalmak çoğu şahıs amacıyla gerektiğince büyük bir problem. Uykuya dalmakta zorluk çekenlerin bu problem namacıylaiyle sosyal hayatlarında zararlı tesirler görebiliyor. Yapılan incelemeler sıhhatli bir hayat amacıyla günde 6-8 saat arası uyunması gerekliliğini belirtiyor. Beslenme uzmanı Gabi Zaromskyte, diyet ve uyku arasındaki ilişkinin iki doğrultulu bulunduğunu ifade ederek sıhhatli bir uyku amacıyla doğru beslenme tarzını açıkladı.

"Yediğimiz ve içtiklerimiz uykumuzu tesirler, aynı vakitte uykunun niteliği ve zamanı de yemek seçimlerimizi tesirleyebilir. Bilimsel araştırma, beslenme seçimlerinin bilişsel fonksiyon, ruh durumu ve genel fiziksel ve zihinsel sıhhat üzerindeki mühim tesirsine giderek daha çok ışık tutuyor. Yiyecek ve meşrubat alımımızın niteliği ve zamanlaması, uyku-uyanıklık döngümüzü düzenlemede kritik bir rol oynayan melatonin gibi uykuyu düzenleyen hormonların üretimini tesirleyebilir"

1- KİRAZ

natural olarak meydana gelen melatonin sahibi olan besinlerin sizin amacıyla bir fark yaratıp yaratmadığını öğrenmek amacıyla kirazları, bilhassa de melatonin üretimini natural olarak artırdığı tespit edilen ekşi kirazları denemenizi öneriyor. Zaromskyte, detaylı incelemeler neticesinde kiraz ya da vişne suyu tüketildiğinde uyku niteliği ve zamanınde mühim ilerlemeler bulunduğunu söylüyor.

2- PEYNİR

"Peynir, bize kabuslar verdiğine inanıldığı amacıyla kötü bir üne sahip, ama gerçekte tam tersi. Peynir ve başka süt ürünleri, daha basit uyumamıza yardımcı olan bir amino asit olan triptofan ve stresi azaltmaya yardımcı olan kalsiyum içerir." dedi.


3- MUZ

Muzların kusursuz bir magnezyum, potasyum ve triptofan kaynağı bulunduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, uykuyu desteklemek söz hususu bulunduğunda harika bir seçim. "Muzların uyku amacıyla pek çok harika özelliği olsa da, bütün meyveler de şeker içerir, bu amaçla yatmadan evvelce buna ilgi edin" diyor. "İdeal bir akşam içeceği gerçekleştirme amacıyla muzlu soya sütünü deneyin."

4- BADEM

Badem, hem uykuyu hem de kas gevşemesini destekleyen kusursuz bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır" diyor. "Magnezyum ilaveten melatonin düzeylerini düzenlemeye ve kan şekeri düzeylerini gece zamanınce sabit tutmaya yardımcı olur.

5- MAGNEZYUM AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Zaromskyte, mühim bir mineral olan magnezyumun uyku düzeninde çok mühim bir rol oynadığı ve uyku niteliğini ve zamanını tesirleyebileceğini söylüyor. "Uykuya tesir eden nörotransmitterlerin ve hormonların üretimi ve düzenlenmesinde rol oynayanlar da dahil olmak üzere vücuttaki 300'den çok enzimatik reaksiyonda yardımcı etken olarak fonksiyon görür."

Uyku niteliğini iyileştirmeye yardımcı bulunduğu belirti edilen birtakım magnezyum yönünden varlıklı yiyecekler arasında kabak çekirdeği, ıspanak, badem ve bitter çikolata (sıhhat artırıcı antioksidanlarla da doludur) bulunur.