Türkiye RamJet Füze Çalışmalarını Hızlandırmaya Devam Ediyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türkiye RamJet Füze Çalışmalarını ...

GÖKHAN RamJet Tahrik Hava Füzesi, TÜBİTAK-SAGE doğrulusunda geliştiriliyor. Aynı vakitte GÖKHAN Füzesi ...
Türkiye RamJet Füze Çalışmalarını Hızlandırmaya Devam Ediyor

Türkiye RamJet Füze Çalışmalarını Hızlandırmaya Devam Ediyor

TÜBİTAK-SAGE (Türkiye Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) Direktörü Gürcan Okumuş, GÖKHAN Projesi’ndeki son detayları anlattı. GÖKHAN Füzesi amacıyla T0 aşamasının başladığını ve ileri aşamalarda balistik hedeflere karşı etkili bir roket olma ihtimalini söyledi.

Okumuş konuşmasına; “Gökhan çok ileri bir teknolojiye sahip bir roket olacak ve bu kapsamda çalışmalar devam ediyor. Hem F-16 hem de Milli Muharebe Uçağı platformlarında kullanılabilen RamJet bitirildiğinde emsallerinin ötesinde bir roket olacağını söyleyebilirim. İlk evvelce F-16 lara entegrasyonu sağlanacak sonrasında da MMU (milli Muharebe Uçağına). MMU entegrasyonundan evvelce, GOKHAN roketsinin yüksek manevra kabiliyeti ve sürati ile Türkiye’nin katmanlı hava savunma düzeneğinin bir parçası olabilecek bir versiyonunu pazara sürme planlarımıza dahil ettik. Eşsiz bir hava savunma sistemi roketsi olma potansiyeline sahip olan GÖKHAN roket sistemi, bilhassa balistik hedeflere karşı etkili olabilecek yeteneklere sahip bir roket olacağı amacıyla karadan fırlatılan bir versiyon da olacak. RAMJET projesinde bu sene ilk çalışan motoru meydana çıkaracağız ve teknolojik hazırlık civarını yukarılara taşımış olacağız. ScramJet’te daha erken bir aşamadayız ve kavramsal düzeyde devam eden bir projemiz var. Bu proses hekime çalışmalarıyla destekleniyor” şeklinde konuştu.

Gökhan Okumuş; “Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli yatırımımız devam ediyor. Rüzgar tünelimiz trisonik olacak. Ses altı, ses üstü ve transonik süratlerde testler yapabileceğiz. Şu anda ‘TÜBİTAK-SAGE Trisonic Tunnel (TSTT)’ diyoruz. Hedefimiz 2023 senesinde ilk testleri gerçekleştirme sonrasında 2024 senesinde ise resmi ve ticari testlerini sonlandırıp etkinliğe geçirmek” olduğunu aktardı.