Türkiye BRICSe girmeye hazırlanıyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türkiye BRICSe girmeye hazırlanıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Johannesburgda katıldığı BRICS Doruğunde kendisine eşlik eden gazetecilerin ...
Türkiye BRICSe girmeye hazırlanıyor

Türkiye BRICSe girmeye hazırlanıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Johannesburg’da katıldığı BRICS Doruğu’nde kendisine eşlik eden gazetecilerin suallerini cevapladı. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın azası olduğu bir işbirliği platformu olan BRICS'e Türkiye'yi de katmaları çağrısında bulunduğunu söyleyen Erdoğan, aza ülkelerin genişlemeye pozitif baktıklarını belirtti.

"EHEMMİYETLİ FIRSATLAR YARATABİLİR"

Erdoğan G-20 doruğunda de bu ülkelerle beraber olunduğunu ifade ederken, "Bu 5 ülke ile G-20’de beraberiz. Umarım ki bizi buraya alacak adımı atarlar. Biz de BRICS’te yerimizi alırız. Onlarla birlikte geniş katılımlı bir doruk meydana geldi. BRICS üyeleri Türkiye’nin platforma katılımına olumlu bakıyor. BRICS’e üyelik, harbiden ehemmiyetli fırsatlar yaratabilir." şeklinde konuştu.

"BU ZARAR DEĞİL YARAR SAĞLAR"

Erdoğan ayrı olarak, platformun yeni isiminin da 'BRICST' olması teklifinde bulunduğunu söylerken, "Dünyadaki bu tür oluşumlardan kaçmamızın doğru olmayacağına inanıyorum. Bu tür oluşumlar içerisinde bulunmak, yapılacak atılımlara iştirak etmek mananına gelir. Bu da zarar değil, yarar sağlar." diye konuştu.