Türk Lirası dönüşümüne kurumlar vergisi istisnasına düzenleme geldi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türk Lirası dönüşümüne kurumlar vergisi ...

Kurumların döviz tevdiat ve katılma hesaplarındaki yabancı paraları Türk lirasına çevirmeleri durumunda vade ...
Türk Lirası dönüşümüne kurumlar vergisi istisnasına düzenleme geldi

Türk Lirası dönüşümüne kurumlar vergisi istisnasına düzenleme geldi

Kurumların döviz tevdiat ve katılma hesaplarındaki yabancı paraları Türk lirasına çevirmeleri durumunda vade sonunda elde ettikleri faiz ve kar payları ile diğer kazançlarının kurumlar vergisinden muaf olacağı uygulama, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar için de geçerli olacak. Bu TL dönüşümünde kurumlar vergisi istisnası için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre, 30 Haziran 2023 tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar da dönüşümde vergi istisnasından faydalanabilecek.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Mevcut düzenleme kapsamında, kurumların 31 Mart 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023 tarihine kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına çevirmeleri ve bu şekilde elde edilen Türk lirası varlığını en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda, hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden muaf oluyor.

Ayrıca, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da, Merkezi Takas Kuruluşlarının kuruluş ve çalışma esaslarına ilişkin genel yönetmelikte değişiklik yaptı. Merkezi Takas Kuruluşlarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmelikte belirtilen değişiklikler, MTK'nin çeşitli süreçlerine ilişkin dış hizmet alımlarını ve bilgi sistemlerine yönelik geliştirmeleri kapsıyor.