Türk Akımının güzergahı değişti | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türk Akımının güzergahı değişti

Türkiye ile Rusya arasında son zamanda yürütülen en ehemmiyetli enerji projesi olarak öne çıkan Türk ...
Türk Akımının güzergahı değişti

Türk Akımının güzergahı değişti

Türkiye ile Rusya arasında son zamanda yürütülen en ehemmiyetli enerji projesi olarak öne çıkan Türk Akımı’nda, boru hattının Avrupa rotası ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşanıyor. Hattın, Trakya’dan Yunanistan’a ve Avrupa’ya uzanması öngörülüyordu, ama rota ile ilgili ehemmiyetli bir makas farklığı gündeme geldi. Buna göre hat, Türkiye’den çıktıktan sonra Yunanistan yerine Bulgaristan’a giriş yapacak.

Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre sonrasında da Bulgaristan, Romanya, Macaristan üzerinden Avrupa’nın kalbi Avusturya’ya erişecek.

Turk Akımı Güzergahı Değişiyor

BULGARİSTAN’LA TEMASLAR

Ankara’da enerji koridorlarında da konuşulan bu konunun, en üst düzeyde Bulgaristan idaresi ile de paylaşıldığı kaydedildi. Bulgaristan’ın da hazırlıklara başladığı belirtildi.

Kaynaklar, Rusya’nın her sene bilhassa kış mevsimlerinde beynelmilel boru hattına müdahale ederek “gaz aşırması” hasebiyle Ukrayna’yı by-pass etmek için Türk Akımı’nın yapıldığını belirterek “Türkiye, Rusya’dan hali hazırda Batı Hattı olarak adlandırılan Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan rotanından gaz alıyor. Türk Akımı ile Ukrayna bypass edilecek. Türk Akımı’nda Bulgaristan hattının seçenek edilmesiyle mevcut boru hattı tersine işleyecektir. Mevcut Bulgaristan, Romanya hattına Macaristan ve sonra Avusturya ilave edecektir.” diye konuştu.

Kaynaklar, bu istikamette atılacak bir adımın, karaya yapılacak boru hattının milyonlarca dolarlık yatırım fiyatını de ortadan kaldıracağına işaret etti.

Türk Güzergahı Akımı

Hattın fiyatı 6 milyar dolar, gaz kapasitesi 31.5 milyar metreküp

AVRUPA’YA 15.7 MİLYAR METREKÜP GAZ TAŞINACAK

Rus doğalgazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin deniz bölümü (Karadeniz’ın tabanına) inşaatı hızla ilerliyor. Boru hattının Karadeniz tabanına yapılan iki derin deniz geçiş hattının toplam uzunluğunun 600 kilometre dolaylarına eriştiği belirtiliyor.

Kaynaklar, Türkiye hudutları içinde yapılacak hatla alakalı de çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Hatla beraber Türkiye üzerinden Avrupa’ya yıllık 15 milyar 750 milyon metreküp gaz taşınacak.” dedi.

Türk Akımı Değişti

UKRAYNA GERGİNLİĞİ GÜNDEME GETİRDİ

Ayrıntıları 2014 yılında ortaya çıkan Türk Akım projesi, Rusya’nın Ukrayna ile meseleler yaşamasının hemen peşinden gündeme geldi. Rusya, Türk Akım ile doğalgazını Avrupa’ya alternatif bir yolla taşımayı tasarılıyor.