TUİK, Güncel Yıllık Enflasyon Rakamları Açıklandı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

TUİK, Güncel Yıllık Enflasyon Rakamları ...

TÜİK, Mayıs ayı kira artış oranlarının yanı sıra senelik enflasyon rakamlarını da açıkladı. Açıklanan ...
TUİK, Güncel Yıllık Enflasyon Rakamları Açıklandı

TUİK, Güncel Yıllık Enflasyon Rakamları Açıklandı

TÜİK, Mayıs ayı kira artış oranlarının yanı sıra senelik enflasyon rakamlarını da açıkladı. Açıklanan rakamlar enflasyonun geride bıraktığımız Nisan ayında %69,97 standardına yükseldiğini gösteriyor. TÜİK'in bilgilerine göre geride kalan ayın enflasyon artışı %7,25 olarak belirtiliyor.

Üretici fiyatlarının durmak bilmeksizin artışı geçen ayda da devam etti. Üretici fiyat endeksi geçen senenin Nisan ayına göre tam %121,82 arttı. Geçtiğimiz ay özelinde ise bu artış %7,67 olarak kaydedildi. Üretici fiyatlarındaki bu artış 1995 seneninın Mart ayından bu yana kaydedilen en büyük artış oldu. %121,82 seviyesinda artış yaşanan yapımcı fiyat endeksinde en yüksek artış enerji kalemlerinden kaynaklandı. Rafine petrol ürünleri %249,55, doğalgaz ise %243,52 artışla yapımcı fiyat dizininin yükselişina en çok niçin olan etkenler oldu.

Açıklanan rakamlarda geçen senenin aynı devresine kıyasla yükselişin en yüksek bulunduğu kümeler %105,86 ile ulaştırma, %89,10 ile besin ve içecekler, %77,64 ile ev eşyaları oldu. En düşük artış ise %18,71 ile haberleşme bölümünde gerçekleşti. Giyim %26,23'e artışa sahipken, eğitim grubunda %27,73 artış, sıhhat grubunda %35,95 artış kaydedildi.

Geçtiğimiz ay özelinde artışları sıraladığımızda en yüksek artış %13,38 ile besin pazarında kaydedildi. Bu artışı %7,43 ile konutlar, %6,96 ile giyim sektörü takip etti.

Yıllık Enflasyon Beklenenin Üzerinde

Bloomberg'in ekonomistler özelinde gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler senelik enflasyonun %68 seviyesinde olmasını bekliyordu. Açıklanan istatistiklere nerdeyse yakın olsa da beklenilenden daha çok olarak kaydedildi. Bir önceki ayın senelik tüketici enflasyonu %61,14 olarak açıklanmıştı.

Konuyla alakalı geçen zamanlarda Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu sene sonu enflasyon ön görüini artırmıştı. %23,2 olarak beklenilen sene sonu enflasyon seviyesi ön görüini %42,8 olarak güncelleyen Kavcıoğlu tedarik zinciri sıkıntılarına, Çin'deki karantina kısıtlamalarına ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa değinmişti.

Peki siz belirtiler senelik enflasyon artışı ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizce enflasyon oranları ön görü edilen sene sonu civarlarına düşebilecek mi?