TMO silosundaki patlama hububat fiyatlarını etkilemeyecek | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

TMO silosundaki patlama hububat fiyatlarını ...

Türkiyenin bu yıl bereketli bir hasat dönemi geçirdiği ve lisanslı depoların doluluk oranının yüksek olduğu ...
TMO silosundaki patlama hububat fiyatlarını etkilemeyecek

TMO silosundaki patlama hububat fiyatlarını etkilemeyecek

Kocaeli'deki TMO silosunda meydana gelen patlama ve yangının, Türkiye'deki hububat fiyatlarını etkilemeyeceği açıklanmıştır. Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali'nin verdiği bilgilere göre, patlamanın meydana geldiği siloda bulunan ürünlerin sadece yaklaşık yüzde 20'si etkilenmiştir. Bu, Türkiye'nin buğday rekoltesiyle kıyaslandığında oldukça sınırlı bir rakamdır.

Türkiye'nin bu yıl bereketli bir hasat dönemi geçirdiği ve lisanslı depoların doluluk oranının yüksek olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, TMO'nun iki senedir temkinli bir duruş sergilemesinin de krizi etkilemediği ifade edilmiştir.

Bununla birlikte Türkiye'nin buğday rekoltesinin 22 milyon ton civarında olduğu ve hububat fiyatlarını etkileyecek kadar büyük bir kaybın yaşanmadığı vurgulanmıştır. Patlamadan etkilenen hububat miktarı nedeniyle iç piyasada fiyatların etkilenmesi mümkün görülmemektedir.

Sonuç olarak, patlama ve yangının Türkiye'nin hububat fiyatlarını etkilemeyeceği ve hasat döneminin bereketli geçtiği belirtilmektedir. Licanslı depoların artmasının ise piyasaya olumlu etkiler yapması beklenmektedir.