Tesla, Çindeki Sipariş taleplerine yetişemiyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Tesla, Çindeki Sipariş taleplerine yetişemiyor

Tesla, 2020 ilk haftalarında dünyanın en büyük ve en süratli büyüyen piyasası olan Çine süratli bir giriş ...
Tesla, Çindeki Sipariş taleplerine yetişemiyor

Tesla, Çindeki Sipariş taleplerine yetişemiyor

Tesla, 2020 ilk haftalarında dünyanın en büyük ve en süratli büyüyen piyasası olan Çin'e süratli bir giriş yapmış ve ABD dışındaki ilk üretim fabrikasını Şanghay şehrinde açmıştı. Tesla’nın Şanghay Gigafactory fabrikasından çıkan otomobiller; Danimarka, İsviçre, İsveç, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi çoğu ülkeye ihraç ediliyor.

Tesla, talebe yetişemiyor

Koronavirüs pandemisinin Çin'de sürat kazanmasına karşın kapatmalar yaşansa da Çin'de meydana gelen iç isteği karşılamakta güçlük çeken fabrika, mart ayında yalnızca 60 adet otomobili ihraç edebildi.

Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle beraber ucuza elektriğe erişebilen Çinliler, çevrevi olan Tesla'yı daha çok tercih etmeye başladı.

Tesla

Şanghay'daki fabrikada üretim koronavirüs tedbirleri gereğince 5 gün dursa da üretim Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Mart ayında Şangay'da 65 bin 814 Tesla üretildi ve bunun 65 bin 754'ü iç pazarda satıldı.

Yeni tesis yolda

Tesla, otomobillerine yönelik çoğalan isteği karşılamak amacıyla Çin'deki üretim kapasitesini iki katından çok artırmayı planlıyor.

Şirket, bu kapsamda en kısa sürede Şanghay'da yeni bir fabrika üstünde çalışmaya başlamayı planlıyor.

Kapasite senelik 2 milyona çıkıyor

Yeni tesis, tamamiyle etkinliğe geçtiğinde Tesla, şirketin ana dışalım merkezi olan genişletilmiş Şanghay tesisinde senede 2 milyona kadar araba üretme kapasitesine sahip olacak.

Karşılaştırma gerçekleştirme gerek görülürse Toyota, 2021'de Çin'de 1,6 milyon vasıta üretti. General Motors ve büyük Çinli ortağı SAIC Motor ise geçen sene 1.4 milyon aracı banttan indirdi.

Alman marka Volkswagen ise 2023 senesine kadar Çin'de 1 milyon elektrikli vasıta üretme kapasitesine sahip olmayı planlıyor.