Sağlık Bakanı Uzmanlık Eğitiminde Adalet Kanununun ayrıntılarını açıkladı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Sağlık Bakanı Uzmanlık Eğitiminde Adalet ...

Uzmanlık yapan hekimlerin uzun süredir beklediği yasayla alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan müjdeli haber ...
Sağlık Bakanı Uzmanlık Eğitiminde Adalet Kanununun ayrıntılarını açıkladı

Sağlık Bakanı Uzmanlık Eğitiminde Adalet Kanununun ayrıntılarını açıkladı

Uzmanlık yapan hekimlerin uzun süredir beklediği yasayla alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan müjdeli haber geldi. Fahrettin Koca, Meclis'te kabul edilen 'Uzmanlık Eğitiminde Adalet' başlıklı yasa maddelerinin  yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Resmi Gazete'de yayınlanan 7394 sayılı yasanın alakalı maddeleri, Bakan Koca doğrulusunda açıklandı.

Bakan Koca maddeleri duyurdu

Twitter hesabından yasayla beraber oluşturulan yeni planlamaleri madde madde paylaşan Bakan Koca, "8 Nisan'da Meclis’te kabul edilen, içeriğini 'Uzmanlık Eğitiminde Adalet' başlığı altında özetlediğimiz 7394 sayılı yasanın alakalı maddeleri Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi. Kanunu onaylayan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum." dedi.

Asistanların sorumlulukları eşit

Madde madde belirtiler yasa, Bakan Koca doğrulusunda şu şekilde aktarıldı:

1- Asistanlarımız, üniversitelerimizde ve Bakanlığımıza bağlı hastanelerde sorumlulukları yönünden eşit duruma geldi. Üniversite hastanelerine yerleşen uzmanlık öğrencilerinin kadro farkından kaynaklanan eşitsizliklere son verildi.

Hizmet yükümlülüğü kaldırıldı

2- Bakanlığımız kadrosuyla üniversitelerde uzmanlık eğitimi yapan asistanların, eğitimlerini tamamladıklarında şu an görevlendirme zamanı kadar olan ve kuruluşlarımızda yerine getirilen hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

Yüklenme ve kefalet senedi alınmayacak

3- Bakanlığımız kadrosuyla üniversitede tıp, diş hekimliği, yan dal uzmanlık eğitimi yapan asistanlardan bundan sonra yüklenme senedi, kefalet senedi alınmayacak.

Eğitimde hizmet yükümlülüğü kalktı

4- Bu kadrolarda uzmanlık eğitimini rastgele bir sebeple sürdürmeyenlerin hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

İlave hizmet yükümlülüğü olmayacak

5- Halen bu kadrolarda uzmanlık eğitimi devam eden hekimlerin ek hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.

Asistanlara borç çıkarılmayacak

Uzmanlık Eğitiminde Adalet

6- Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi alan asistanlarımıza eğitimleri boyunca oluşturulan ödemeler amacıyla bundan sonra borç çıkarılmayacak.

Eğitime beklemeden başlayacak

7- İstifa etmiş bulunduğu durumda son TUS sınavı ile bir uzmanlık eğitimi programına yerleşenler (bir defaya mahsus), beklemeden eğitimlerine başlayacak.

Kadro bozukluğu kalkacak

8- Yürürlüğe giren, kendi aramızda adına “Asistanlıkta Adalet” yasanın diyebileceğimiz meşru planlama ile üniversitelerimizdeki kadro kısıtlılığı bozukluğu aşılacak.

"Gecikmenin nedeni netleşmiş bulunuyor"

Son olarak kontenjanları namacıyla açıklamaladıklarını da açıklayan Koca, "Borçlu bulunduğumuz açıklama: TUS neticeleri 31 Martta açıklandı. Alışageldik şekilde, kontenjanların da aynı gün açıklanması gerekiyordu. Takdir edersiniz ki, şu an 15 günü bulan gecikmenin nedeni netleşmiş bulunuyor. Anlayışınız amacıyla teşekkür ederim. Birkaç güne daha gereksinim var.Hayırlı olsun." dedi.