Otomotiv sektöründe tüm zamanların haziran ayı satış rekoru kırıldı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Otomotiv sektöründe tüm zamanların haziran ...

Otomotiv sektöründe beklenen gerçekleşti ve satışlarda yeni bir rekor kırıldı. Haziran ayında, toplamda ...
Otomotiv sektöründe tüm zamanların haziran ayı satış rekoru kırıldı

Otomotiv sektöründe tüm zamanların haziran ayı satış rekoru kırıldı

Bununla birlikte, dokuz günlük bayram tatiline rağmen, sadece haziran ayında 89.833 adet sıfır otomobil satıldı. Bu da 2022'nin haziran ayına göre %40,1 artış olduğunu gösteriyor. Aynı dönemde, hafif ticari araç satışları da 21.028 adede ulaştı ve geçen yıla göre %27,3 büyüme kaydetti.

Gövde tipi olarak SUV'lar liderliği bırakmıyor

 

2023'ün Ocak-Haziran dönemine baktığımızda ise toplam 555.867 adet otomobil ve hafif ticari araç satıldığını görüyoruz. Bu, bir önceki yılın ilk yarısına göre %55,3'lük bir artış anlamına gelirken, sıfır otomobil satışları 429.870 adet olarak gerçekleşti ve hafif ticari araç pazarı ise 125.997 adet oldu.

Otomobil pazarında benzinli otomobillerin satışları 296.079 adetle neredeyse %70 paya ulaştı. Dizel otomobillerle (%16,9) ve hibrit otomobillerle (%10,2) arasındaki satış farkı ise daralmaya devam ediyor. Elektrikli otomobillerin satışları ise toplam satışlar içinde %3'lük bir paya sahip oldu.

Ancak, bu satış adetleri arasında Togg markasının verileri henüz açıklanmadı. EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin'in açıklamasına göre Togg, haziran ayına ilişkin satış adetlerini henüz açıklamamış durumda. Markanın ilgili verileri daha sonra göndereceği belirtiliyor. Bu durum, toplam otomobil ve hafif ticari araç satışlarını daha da etkileyebilir ve sektördeki rekabeti değiştirebilir.