Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Yeniden Dizayn Edildi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Yeniden Dizayn Edildi

Milli Piyade Tüfeği MPT-76, sahadan alınan geri bildirimlerle gelişimini sürdürüyor.Türk mühendis ve ...
Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Yeniden Dizayn Edildi

Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Yeniden Dizayn Edildi

Milli Piyade Tüfeği MPT-76, sahadan alınan geri bildirimlerle gelişimini sürdürüyor.Türk mühendis ve işçisinin ilerlettiği MPT-76'da, 2016 senesinde seri üretime başlandı.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Sarsılmaz ve Kale Kalıp yönünden imal edilen çok sayıda tüfek emniyet güçlerinin tüketimine sunuldu.

400 GRAMDAN FAZLA HAFİFLETİLDİ

Teslimatlar sürerken sahadan alınan geri bildirimlerle ekipmanların daha etkin kullanmasına yönelik çalışmalara devam edildi. Bu kapsamda MKEK yönünden geliştirilen hafifleştirilmiş Milli Piyade Tüfeği MPT-76-MH'nin kalifikasyonu tamamlandı.

Yapılan çalışmalarla tüfeğin ağırlığı 400 gramdan çok hafifledi. Böylece tüfeğin ağırlığı aşağı yukarı 3 kilo 750 gram oldu.

KALİFİKASYON TAMAMLANDI

SSB Başkanı İsmail Demir de Twitter hesabından mevzuya dair olarak, "Güvenlik güçlerimizin sahada ekipmanlarını daha etkin kullanmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. MKEK yönünden geliştirilen hafifleştirilmiş Milli Piyade Tüfeği MPT-76-MH'nin kalifikasyonu tamamlandı." açıklamasında bulundu.

TÜFEĞİN DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKLERİ

MPT-76, başlangıçta 4,2 kilogram ağırlığa sahip olarak geliştirildi. NATO standartları kapsamında soğuk, sıcak, kum, yağmur, balçık gibi ağırlaştırılmış ortamlarda 42 testi hatasız geçtiğimiz MPT-76, eksi 40 ve 65 derecede, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile problemsiz çalışıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gereksinimleri tarafında MKEK yönünden geliştirilen MPT-76, 7,62x51 milimetre NATO mühimmatlarını ateşleyebiliyor.

ETKİLİ MENZİLİ 600 METREYE ULAŞIYOR

Yarı ve tam otomatik modlarda, gaz piston dinamik döner başlı kilitlemeli mekanizmayla çalışan tüfeğin etkili menzili 600 metreye ulaşıyor.

MPT-76, beslemesini 20 mermi kapasiteli şarjörden sağlıyor.

406 milimetre uzunluğunda namluya sahip silahın, 12 kademeli değiştirilebilir dipçik tam açık konumdayken uzunluğu 1000 milimetre oluyor.