Mayıs Enflasyonu: Beklentiler ve Öngörüler | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Mayıs Enflasyonu: Beklentiler ve Öngörüler

Türkiyenin ekonomik gündemindeki en önemli konulardan biri olan enflasyon, her ay olduğu gibi mayıs ayında da ...
Mayıs Enflasyonu: Beklentiler ve Öngörüler

Mayıs Enflasyonu: Beklentiler ve Öngörüler

TÜİK, yarın saat 10.00'da mayıs ayı enflasyon verisini açıklayacak. Türkiye'nin ekonomik gündeminde önemli bir yer tutan enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte piyasa beklentileri de netleşecek. Bu verinin, ekonomik göstergeler üzerindeki etkisi ve piyasalardaki yansımaları merakla bekleniyor. Enflasyonun geçmiş verilere göre nasıl bir seyir izleyeceği ve ekonomi üzerindeki olası etkileri, piyasa katılımcılarının yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor.

Enflasyonun Tepe Noktası Olması Bekleniyor

TÜİK'in yarın açıklayacağı TÜFE verisinin, enflasyonun düşmeden önce çıkacağı en tepe nokta olması bekleniyor. Bu açıklama, önceden belirlenen 18,72'lik enflasyon farkına eklenecek.

İstanbul Enflasyon Verileri

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) açıkladığı verilere göre, İstanbul'da mayıs ayında aylık enflasyon yüzde 3,59, yıllık bazda ise yüzde 82,20 olarak gerçekleşti.

Ekonomistlerin Beklentileri

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 3,04 artacağını tahmin ediyor. Ayrıca, ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 69,80 olan yıllık enflasyonun yüzde 74,89'a çıkacağı öngörülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun 2024 sonunda yüzde 36'ya, 2026'da ise tek haneli seviyelere düşürmeyi hedeflediklerini belirtti. Ancak, Şimşek son açıklamasında enflasyonun eylülde 40’lı rakamları görebileceğini de dile getirdi.

TCMB'nin Beklentileri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), katılımcıların mayıs ayında, cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisini bir önceki anket döneminde yüzde 44,16 iken, bu anket döneminde yüzde 43,64 olarak açıkladı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki ankette yüzde 35,17 iken, bu anket döneminde yüzde 33,21 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,05 ve yüzde 21,33 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı enflasyon verisi, Türkiye'nin ekonomik seyrini etkileyecek önemli bir veri olacak. Yarınki açıklamalarla birlikte piyasalarda nasıl bir hareketlilik yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.