Maliye ve Hazine Bakanlığı Duyurdu Kurumlar vergisi istisnası geliyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Maliye ve Hazine Bakanlığı Duyurdu Kurumlar ...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve ...
Maliye ve Hazine Bakanlığı Duyurdu Kurumlar vergisi istisnası geliyor

Maliye ve Hazine Bakanlığı Duyurdu Kurumlar vergisi istisnası geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde meydana gelen kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek. İşte son dakika haberinin detayları...

AA muhabirinin Hazine ve Maliye Bakanlığından edindiği verilere göre, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri kapsamında Türk lirasına dönüştürmeleri durumunda bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi neticesi hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

Vade neticesinda elde edilen faiz ve kar hisseleri da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 senesi son geçici vergi devresi amacıyla de bu istisnadan yararlanılabilecek.

ALTININ TL'YE DÖNÜŞÜMÜNDEN ELDE EDİLECEK KAZANÇLAR DA DESTEK KAPSAMINDA

Ayrıca kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

Böylelikle elde edilen Türk lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade neticesinde elde edilen faiz ve kar hisseleri da kurumlar vergisinden istisna tutulacak. (AA)