Kurbanlıklar pazarlara inmeye başladı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kurbanlıklar pazarlara inmeye başladı

Doğu, Güneydoğuda kurbanlıklar pazarlara gelmeye başladı Şanlıurfada, uzun ve zahmetli bir sürecin hemen ...
Kurbanlıklar pazarlara inmeye başladı

Kurbanlıklar pazarlara inmeye başladı

Şanlıurfa'da, uzun ve zahmetli bir sürecin hemen peşinden hayvanlarını kesime yetiştiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla sabahın ilk saatlerinden itibaren merkez Eyyübiye kazasındaki canlı hayvan pazarının yolunu tutuyor.

Burada kurbanlıkları araçlardan indiren besiciler, kendilerine ayrılan bölgelerde hayvanlarını satmaya çalışıyor.

KÜÇÜKBAŞ 900 LİRA, BÜYÜKBAŞ 4 BİN LİRA

Kurbanlık almak için pazara gelen yurttaşlar ise daha çok fiyatlar ile ilgili bilgi edinme telaşı yaşıyor. Kurbanlık hayvan almak için pazara gelen yurttaşlardan bazıları hayvanın kilosunu belirlemeye, bazıları da yaşını anlamaya çalışıyor.

Hayvanın beğenilmesinin hemen peşinden satıcı ile alıcı arasında kıyasıyla bir pazarlık başlıyor.

Pazarda küçükbaş hayvanlar 900 liradan başlayan ücretlerle alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık ücretleri ise 4 bin liradan başlayıp, 11 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Rençper, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla pazarda yoğunluğun arttığını söyledi.

FİYATLAR GEÇEN SENE ALTINDA

Bu sene kurbanlık ücretlerinin geçen seneye göre düştüğünü vurgulayan Rençper, şunları kaydetti:

"Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin en büyük pazarı olan Şanlıurfa'da, Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor. Bu sene büyük bir talep bekliyoruz. Besicilerimiz uzun müddet ve büyük emeklerle hayvanlarını yetiştiriyor, emeklerinin karşılığını almak için bugünleri bekliyor. Umarım bu sene üreticilerin yüzünün güldüğü bir sezon olur. Geçen seneye göre ücretlerde düşüş var. Yurttaşlarımız bütçelerine uygun kurbanlıkları burada bulabiliyor. Ücretlerimiz şu anda iyi ve bayrama doğru da aynı düzeyde izleyeceğini düşünüyoruz. Pazarda büyükbaşlar 4 bin liradan başlıyor 11 bin liraya kadar satılıyor. Koç ücretleri bin 300 lira, koyun ücretleri ise bin lira civarında izliyor."

Rençper, bayrama 15 gün kala yoğunluğun daha da artmasını beklediklerini ifade ederek, kurbanlık temini konusunda da sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.

Şanlıurfa'nın hayvancılık konusunda ehemmiyetli bir potansiyele sahip olduğunu ve sanki bölgenin lokomotifi konumunda bulunduğunu belirten Rençper, bu yüzden hayvancılığın şehirde daha çok desteklenmesi gerektiğini aktardı.