Kredi derecelendirme zorunluluğunda değişiklik | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kredi derecelendirme zorunluluğunda değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi bilgilerine göre 500 ...
Kredi derecelendirme zorunluluğunda değişiklik

Kredi derecelendirme zorunluluğunda değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi bilgilerine göre 500 milyon lira ve üstünde sektörde kredisi olan şirketlerin yeni kredi kullanabilmesi amacıyla getirilen derecelendirme zorunluluğunda farklılığa gitti.

Konuya dair karar, BDDK'nin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Karar ile döviz kurundaki süratli artış ya da diğer nedenlerle kredi derecelendirme zorunluluğu kapsamına giren fakat sözleşme imzalama olanağı bulamayan şirketlere, kredi tahsisinin sekteye uğramaması hedefiyle tabi oldukları 2021 sonuna kadar bir derecelendirme şirketiyle sözleşme imzalama zorunluluğu uygulanmayacak.

BDDK’den mevzuya dair oluşturulan açıklamada, karar ile söz hususu zorunluluğa tabi şirketler amacıyla 2022 senesinde kredi tahsisine devam etme olanağının getirilmesinin sağlandığı belirtildi.

Ayrıca, derecelendirme zorunluluğu kapsamı ve başlangıç süresine dair meydana gelebilecek tereddütlerin açıklığa kavuşturulduğuna işaret edilen açıklamada, "Derecelendirme notu alma zorunluluğu kapsamındaki şirketlerin hangi tarihte bu kapsama girdiğine bakılmaksızın, kredi başvurularında kredi kullanım onayı amacıyla yetki sahibi bir derecelendirme kuruluşundan alınmış geçerli bir derecelendirme notunun ya da yetki sahibi bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme sürecinin başlatıldığına dair tevsik edici bir belgenin kredi müracaatı oluşturulan bankaya ibraz edilmesi yeterli olacak." denildi.

500 MİLYON TL'Yİ AŞAN ŞİRKETLERE "DERECELENDİRME" ZORUNLULUĞU

Önceki düzenlemede, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdindeki en güncel verilere göre 500 milyon TL ve üstünde olan bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki şirketlerin kredi kullanabilmesi amacıyla derecelendirme yükümlülüğü bulunuyordu. Bu kapsamda söz hususu şirketlerin yetki sahibi bir derecelendirme kuruluşu ile 31 Aralık 2021'e kadar sözleşme imzalamak hedefiyle derecelendirme sürecini başlatması gerekiyordu. (AA)