Kırsal Kalkınma Hibe Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kırsal Kalkınma Hibe Desteğine Nasıl Başvuru ...

Tarım ve Orman Bakanlığı doğrulusunda gereksinim sahibi çiftçiler amacıyla çoğu proje ve destek uygulaması ...
Kırsal Kalkınma Hibe Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır

Kırsal Kalkınma Hibe Desteğine Nasıl Başvuru Yapılır

Tarım ve Orman Bakanlığı doğrulusunda gereksinim sahibi çiftçiler amacıyla çoğu proje ve destek uygulaması düzenleniyor. Bununla beraber mesleğe yeni başlayan çiftçileri de destekleyen çoğu proje var. Bu kapsamdaki projelerden biri olan bireysel sulama sistemleriyle alakalı mühim bir ilerleme yaşandı.

Tarım ve Orman Bakanı, sosyal medya hesabından yaptığı bildirimde bu alandaki hibe destek başvurularının başladığını bildirdi ve hayırlı ve uğurlu olsun diye de ekledi. Yüzde 50 oranındaki destek başvurularının nereden uygulanacağı da açıklandı. İşte detaylar…

BAŞVURU ADIMLARI

Hibe desteği başvurusunda bulunacak çiftçiler, bulundukları şehrin il müdürlüğüne başvuru ederek başvurute bulunabilecek. Konuyla alakalı açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı, sosyal medyadan paylaştığı gönderide şunları söyledi:

"Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında 17. Etap Bireysel Sulama Sistemlerine %50 hibe desteği başvuruları başladı. Çiftçilerimiz bulundukları şehirlerdeki il müdürlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirebilir. Hayırlı ve uğurlu olsun. Destek bizden, üretmek sizden."

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ NELERDİR?

Kırsal Kalkınma kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı doğrulusunda çoğu proje yürütülüyor. Genel anlamda çiftçiyi geliştiren, destekleyen ve çiftçinin olduğu bölgenin kalkınmasını gerçekleştiren bu projeler her sene ilgi çekiyor. Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında şu projeler saseneabilir:

- Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Programı

- Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı

- Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı

- Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi

- Ardahan – Kars – Artvin Kalkınma Projesi

- Diyarbakır – Batman - Siirt Kalkınma Projesi

- Sivas – Erzincan Kalkınma Projesi

- Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi

HİBE DESTEĞİ NEDİR?

Proje masraflarının karşılanmasına yönelik şahıs ya da kurumlar doğrulusunda verdiği mali ya da ayni katkılara hibe desteği adı veriliyor. Destek hibe niteliğinde olmasından geri ödemesiz olarak sağlanıyor.

Hibe sözcüğü manası Türk Dili Kurumu sözlüğünce “bağış” olarak geçiyor. Arapça kökenli bir sözcük olan hibe; işletme, kamu, vakıf gibi yerlerden şirket, eğitim kurumu ya da şahsa özel verdiği ve geri ödeme koşulu olmayan paraya deniyor.

Başvuruları başlayan bireysel sulama sistemlerine ait destek de hibe olarak geri ödemesiz şekilde veriliyor.