İranda 80 bin proje yarım kaldı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

İranda 80 bin proje yarım kaldı

İranlı Talebeler Haber Ajansı İSNAnın haberi göre, Zencan eyaletinde belediye başkanlarıyla yaptığı ...
İranda 80 bin proje yarım kaldı

İranda 80 bin proje yarım kaldı

İranlı Talebeler Haber Ajansı İSNA'nın haberi göre, Zencan eyaletinde belediye başkanlarıyla yaptığı toplantı sonrasında medya üyelerine izahlarda bulunan Cemalinejad, "Ülkede 80 binden fazla proje yarım kaldı." diye konuştu.

"ÖZELLEŞTİRME TEK ÇIKAR YOL"

Projeleri hayata geçirmek için büyük miktarda yatırıma ihtiyaç olduğunu belirten İran İçişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Cemalinejad, özel sektörün devlet şirketlerine göre daha başarılı olduğunu ve devletin elinde bulunan projelerin özel sektöre devredilmesi halinde ilerleme kaydedilebileceğini dile getirdi.

YALNIZCA ZENCAN EYALETİNDE 1.200 PROJE YARIM KALDI

Bitiremeyen projeler ile ilgili Zencan'dan örnek veren Cemalinejad, yalnızca bu eyalette 1200 projenin yarım kaldığını, bunların 63'ünün özel sektöre devredilebilecek düzeyde olduğunu ancak daha hiçbirinin devredilmediğini aktardı.

DEVRİM MUHAFIZLARI BAŞI ÇEKİYOR

İran'da büyük kapsamı geniş projeler çoğunlukla başta Devrim Muhafızları Silahlı gücü olmak üzere silahlı kuvvetlere ait şirketler tarafından yürütülüyor. İran Reisicumhur Hasan Manevi de bir hayli defa silahlı güce ekonomik faaliyetlerini sonlandırma çağrısında bulunmuştu.

İran Savunma Bakanı Buyruk Hatemi, ağustosta yaptığı izahta, İran silahlı gücü bünyesinde erişim, enerji ve inşaat sektörlerinde hizmet veren 130'u aşkın şirketin kapatılarak, projelerin özel sektöre devredildiğini izah etmişti.

AMBARGO İRAN'I VURDU

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresinin, nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin hemen peşinden devrye soktuğu İran ekonomisini hedef alan yaptırımlar Tahran'ın kırılgan ekonomisindeki meseleleri daha da derinleştirmiş, İran'daki yabancı yatırımların birçoğu durmuştu.

İran'da yüksek enflasyon ve artan döviz, hayat standartının gittikçe düşmesine ve hayat pahalılığına sebep oldu. Ülkenin bir çok yerinde grevler devam ediyor.