İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili 5 Yol | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili 5 Yol

İngilizce konuşmak, artık günümüzde ayrıcalıklı görünmek için bile yetersiz bir eylemdir.
İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili 5 Yol

İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili 5 Yol

İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili 5 Yol

İngilizce konuşmak, artık günümüzde ayrıcalıklı görünmek için bile yetersiz bir eylemdir. Daha açık bir deyişle; Yurtdışında İngilizce bilmek/konuşmak, zaten bilmeniz gereken bir eylem olarak nitelendirilir. Avrupa'nın demografik yapısı ve birbirleri ile olan etkileşimlerinin sıklığından dolayı, İngilizce'ye olan ihtiyaçları ve çok sık bir şekilde maruz kalmaları, onların bizden çok daha avantajlı olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir. Türkiye'de İngilizce diline olan ihtiyaç veya gereklilik, hemen hemen hiç yoktur. Filmler veya kitaplar, yayınlandığı yıl Türkçe diline hızlı bir şekilde çevrilir ve Türkiye'de yaşayan bizlerin bu dile maruziyeti sıfıra iner. Duymadan, maruz bırakılmadan, pratik yapmadan ve ihtiyaç duymadan İngilizce öğrenmek deyim yerindeyse mümkün değildir. İşte bu yazımızda, ingilizcenizi geliştirmek ve artık konuşabilir hale en kolay şekilde sıkılmadan gelebilmeniz için 5 yöntemi derledik. Bu yöntemleri disiplininizden ödün vermeden uyguladığınız sürece, başarılı olmamanız için hiçbir neden yok!


1- Maruz Kalın!
Bir dili öğrenebilmenin en önemli noktalarından biri, o dile maruz kalmaktır. Fakat ne kadar maruz kalırsam kalayım "anlamıyorum" dediğinizi duyar gibiyim ancak, "anlamasanız da" maruz kalmak zorundasınız. İngilizce film ve dizileri, şarkıları, sözleri "anlamasanız da" duyun, dinleyin. Çünkü bu sizin ingilizcedeki kelimeleri bir zaman sonra ayırt etmenizi sağlayacak. Bir dili ilk defa duyduğunuzda anladığınız tek şey, saçma sapan seslerden ibarettir. Ancak o dili bir kaç ay düzenli olarak işittiğinizde, artık harfleri ve kelimeleri ayırt edebilir hale geleceksiniz. Bebekleri düşünün, ya da kendi bebekliğinizi... Anne karnından çıktıktan sonra etrafta konuşan yüzlerce insanın ne dediğini elbette anlamıyorlar. Fakat büyümeye ve dinlemeye devam ettikçe artık bazı şeyleri ayırt edebilir hale geliyor, hatta yavaştan konuşmaya bile başlıyorlar. Hem, yaptıkları hataları umursamadan! Kendizi ingilizceye maruz bırakabilecek yolları kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Örneğin kendinize şu soruyu sorun; Hangi şeyi duymaktan sıkılmıyorum? Ya da ölene kadar sıkılmadan dinleyebileceğim şey nedir? İşte buna verdiğiniz cevaptaki eylemi, bir de ingilizce olarak yapmayı deneyin. Hem dinlerken keyif alın, hem de bırakın beyniniz, ingilizce kelimeler, cümleler, kurallar tarafından işgal edilsin. Bir gün onları anlamlandıracak hale geleceksiniz!

2- Konuşun!
Her zaman, her yerde, her koşulda! Bir deli gibi kendi kendinize konuşun, içinizden geçenleri bir de ingilizce geçirin. Bir anda türkçe bir cümle kurun ve bunu kendi çabalarınız ile İngilizce'ye çevirmeye çalışın. Hatta evinizdeki aile bireyleriniz ile anlaşıp, İngilizce günleri düzenleyebilirsiniz. Türkiye'de pek gözlemlemesem de, yabancı arkadaşlarımdan sıkça duyardım bu yöntemi. Kendinizi İngilizce'den başka hiçbir dilde ifade edemeyeceğiniz ortamlarda, oldukça hızlı yol alacaksınız. Hiç bir yerden yardım almadan kendinizi zorladığınızda eksikliklerinizin hemen farkına varacaksınız ve bunların üzerine gideceksiniz. Örneğin kuramadığınız bir cümleyi neden kuramadığınızı anlayıp, o cümlenin nasıl kurulabileceği ile ilgili bilgileri günümüz "Google" amca sayesinde anında öğrenebilirsiniz. Unutmayın, İnternet, bir dil öğrenebilmek için kolunuzda bulunan en değerli bileziktir. Elbette ücretli bir çok eğitim programının faydasını yok sayamayız fakat, ücretsiz kaynaklar ile de son derece iyi seviyede İngilizce'nizi geliştirmeniz mümkün.

3- Okuyun!
Okumak, bir dilin olmazsa olmazıdır. Okumak için basit ingilizce çocuk kitaplarını tercih etmenizi önermekteyim. Eğer yeterli seviyenin altındaysanız, o basit denilen kitapların sizi kısa sürede çok iyi bir seviyeye getirebileceğini unutmayın. Ne kadar çok okursanız, o kadar çok aynı cümle ile karşılacak, ve bir gün bir yerde İngilizce bir cümle ya da kalıp duyduğunuzda refleks olarak anlamlandıracaksınız. Okurken daima yanınızda sözlük bulundurun fakat, bir kelimenin anlamını öğrenmek için sözlükler en son çareniz olsun. Cümlenin yapısından ve diğer kelimelerden o bilmediğiniz kelimenin anlamını tahmin etmeye çalışın. Edemiyorsanız araya sizin tercihiniz olabilecek bir kelime koyun, tekrar okuyun. Yine içinize sinmediyse artık sözlüğe bakabilirsiniz. Doğru tahmini yaptığınızda çok sevinecek ve o kelimeyi aklınıza adeta kazıyacaksınız. Son olarak Quora.Com adlı mükemmel siteyi, sizlere okuma yapabilmeniz için tavsiye ediyorum. Quora.com'da herkesin ilgisini çekebilecek kategoriler mevcuttur ve oldukça temiz ve anlaşılır bir dilde yazılmış İngilizce soru ve cevapları ilgi alanınız içerisinde okuyarak, kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulaması da mevcut!

4- Dil Bilgisi Şart Arkadaşlar!
Bu maddeye bir çok eleştiri gelebilir fakat, grammar kurallarını disiplinli bir şekilde öğrenmek, tüm bu maddelere uyduğunuz sürece sizi inanılmaz derecede hızlandıracaktır. Dil bilgisi kurallarından bi'haber İngilizce konuşmak, kendinize eziyet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bana kalırsa bu maddeler arasında en kolay ve en zevklisi Dil Bilgisi dersleridir. Fakat bir çok kişiye bu maddeyi en sıkıcı yöntem olarak görüyor. Tabiiki sıkıcılığı ve kolaylığı kişiden kişiye değişebilir fakat, belirli dil bilgisi kurallarını ezberledikten sonra, bir şeylerin çorap söküğü gibi geleceğini unutmayın. Anlatmak istediğinizi grammar kurallarına tam olarak uygun şekilde yazdığınızda/söylediğinizde inanılmaz zevk alacaksınız. Şahsi olarak, İngilizce konuşurken dil bilgisi kurallarına çok dikkat eden birisiyim. Belki benim kadar dikkat etmenizi önermeyeceğim ama, bir otelde garsonluk yaparken, İngiltereli bir turistle kısa bir sohbet etmiştik. Bana, "İngiltere bile bu kadar kurallı konuşan insanlara rastlamak zor, sizi tebrik ederim" demişti. Bu tarz övgüleri duyduğunuzda motivasyonunuzun tavan yapacağını unutmayın :) Dil Bilgisi kurallarına hakim olarak İngilizce çalışmak, oyunlarda hile kullanmak gibi birşeydir! :)

5- Kelime Öğrenin!
Kelime kullanmadan konuşabilmemiz mümkün olmadığına göre, bu işi kesinlikle çözmemiz lazım! Kelime ezberlemek, zannedildiği gibi kağıda türkçelerine yazıp akşama kadar hamal gibi tekrar yapmak değildir. Bu yöntem ile öğrendiğiniz tüm kelimeleri aynı hız ile unutsunuz ve motivasyonunuz düşer. Kelimeleri hafızanızda tutabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şey; Onları Kullanmak! Evet, kelimeleri kullanmak zorundasınız, cümle içerisinde, telaffuz denemelerinizde, yazarken, okurken... Örneğin bir gün kendinize bir kelime seçin ve akşama kadar o kelimenin de içerisinde bulunduğu cümleler kurmaya çalışın. Cümlenizin dil bilgisi kurallarına uyup uymadığı önemli değil, unutmayın bunu kelimeyi öğrenmek için yapıyorsunuz. Kelime ezberlemede başarılı yöntemlerden bir tanesi de, her gün görmek zorunda olduğunuz nesnelerin üzerilerine İngilizce isimlerini yazmaktır. Bu yöntem ile evinizdeki tüm eşyaların İngilizceleri'ni 1 hafta gibi kısa bir sürede unutmamak üzere ezberlersiniz. Ancak bu yöntemi soyut kelimeler için yapamayacaksınız. Soyut kelimeler için, üstte de belirttiğim gibi sürekli onları cümle içerilerinde kullanmak zorundasınız. Unutmayın, kelime darağacınız ne kadar gelişik ise, o kadar entektüel bir bireysinizdir :)


Tüm bu yöntemleri uyguladığınızda İngilizce öğrenememeniz mümkün değildir. Neden mi? Çünkü Türkçe'yi de ilk 3 madde ile öğrendiniz ve zorluk çekmediniz değil mi? Tabiki bebeklerin dil öğrenmesi bir yetişkine göre çok daha fazla kolaydır çünkü insanın öğrenmeye en açık zamanları 1-5 yaş aralığıdır. Ancak bu, 20-30 yaşından sonra dil öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunun için de 4. ve 5. madde, bir bebek kadar öğrenmeye aç olmadığınız için vardır. Anca dil bilgisi kurallarını ve kelime kondisyonunu taşıdığınız takdirde, bir bebek kadar hızlı yol alacaksınız.