İlk çeyrekte 5,2 milyon dolarlık kayısı çekirdeği ihracatı yapıldı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

İlk çeyrekte 5,2 milyon dolarlık kayısı ...

Malatyada, senenin ilk çeyreğinde tescilli kayısı çekirdeği dışalımından elde edilen gelir geride ...
İlk çeyrekte 5,2 milyon dolarlık kayısı çekirdeği ihracatı yapıldı

İlk çeyrekte 5,2 milyon dolarlık kayısı çekirdeği ihracatı yapıldı

Malatya'da, senenin ilk çeyreğinde tescilli kayısı çekirdeği dışalımından elde edilen gelir geride bıraktığımız senenin aynı devresine göre 2 kattan çok artış gösterdi. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısının hem meyvesinin hem de çekirdeğinin ülkeye döviz kazandıran dışalım ürünü bulunduğunu belirtti.

Kuru kayısı ve çekirdeği dışalımı geliri artıyor

Kentte kuru kayısı dışalımına paralel olarak kayısı çekiği dışalımı da yapıldığını ve çekirdeğin vatan dışında kendi pazarını oluşturduğunu ifade eden Özcan, "Kayısı çekirdeği dışalımı süratli devam ediyor. Bu senenin ilk çeyreğinde 1220 ton çekirdek ihraç ederek 5 milyon 198 bin dolar ülke ekonomisine gelir getirdik. Kuru kayısıda bulunduğu gibi çekirdekte de geride bıraktığımız senenin aynı devresine göre dışalımtan elde edilen gelir 2 kattan çok arttı." dedi.

En çok dışalım Almanya'ya

Geçen senenin aynı döneminde 942 ton dışalıma karşılık 2 milyon 426 bin dolar gelir elde edildiğini dile getiren Özcan, "Geçen senenin ilk çeyreğinde ton bazlı dışalım ortalamamız 2 bin 585 dolarken, bu senenin aynı döneminde ortalama dışalım rakamımız 4 bin 260 dolar. Bu çok mühim bir gelişme. Dolar bazında dışalımımız arttı. En çok kayısı çekirdeği dışalımı yaptığımız ilk üç ülke Almanya, İtalya ve Çin. Geçen senenin tamamında Almanya'ya 2 bin 30 ton, İtalya'ya 1790 ton ve Çin'e ise 290 ton dışalım gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.