Hürjet Artık Daha Güçlü | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Hürjet Artık Daha Güçlü

Hürjet Projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından ...
Hürjet Artık Daha Güçlü

Hürjet Artık Daha Güçlü

Hürjet Projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından Temmuz 2017’de başlatıldı. Proje dahilinde, jet motorlu eğitim uçağı geliştirilmesi amaçlanıyor.Kavramsal tasarımı Nisan 2018’de bitiren Hürjet'in ön tasarım faaliyetleri dahilinde mühendislik ve tahlil çalışmaları devam ediyor.

PROTOKOL İMZA ATTI

Türk Hava Kuvvetleri’nin Ulusal Muharip Uçak için kaptan yetiştirmede kullanacağı jet eğitim uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik tasarılanan Hürjet Projesi için 2 Temmuz'da SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayii arasında protokol imza attı. Protokol dahilinde, SSB ve Hava Kuvvetleri projeye kuvvetli destek olacak.

Hürjet Semalarda

İKİ TÜR YAPILANDIRMASI OLACAK

Projede iki konfigürasyonda Hürjet üretilecek. Bunlardan biri tamamiyle eğitim uçağı odaklı, ikincisi aynı uçağın silahlı varyantı olacak. Silahlı varyantında, uçağa atış kontrol radarı, harici yük ve atış kontrol sistemleri ile çeşitli görev sistemleri ilave edecek.

Proje tasarım kurgusunda, eski eğitim uçağı, eğitim sistemi ve hava aracı geliştirme projelerinden maksimum faydalanılacak.

PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 1,6 MİLYAR DOLARA ERİŞTİ

Jet eğitim uçağının pazar büyüklüğü 20 sene içerisinde yıllık vasati 1,6 milyar dolara erişti.

Gelecek 10 yıl içerisinde Türk Hava Kuvvetleri de dahil olmak üzere pek çok silahlı kuvvetin mevcut jet eğitim uçaklarının yerini gelişmiş sürümlerine bırakacak olması nedeniyle artan ihtiyacı karşılamak için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Avusturalya, Brezilya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Kolombiya, Fransa, Tayvan, Peru, Birleşik Arap Buyruklukları ve İsveç gibi ülkeler çalışmaya başladı.

Bu arada, yeni nesil savaş uçaklarının üstün performansları ve harp teknikleri, jet eğitim uçaklarında daha üst düzey performans ihtiyacını beraberinde getirdi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ DIŞ PAZARI DESTEKLEMEKTE ZORLANACAK

Hürjet

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin kendi bünyesinde başlattığı jet eğitim uçağı projesinin üretici firmaları 2020’li senelerin sonlarına kadar meşgul etmesi hasebiyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin dış pazarı desteklemekte zorlanacağı değerlendiriliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin yaratacağı bu boşluk ile 2017-2025 arasında takriben 2 bin 500 jet eğitim uçağı satılması ve Türkiye’nin bu ihtiyacın yaklaşık yüzde 20’sini karşılayabileceği öngörülüyor.

Mevzubahis pazardan maksimum seviyede hisse alınabilmesi için Hürjet Projesi dahilinde iddialı bir takvim tasarılamasına gidildi. Hürjet'in ilk uçuşunun 2022'de, ilk teslimatın ise 2025'te yapılması amaçlanıyor.

Dünya pazarına yönelik hedeflerin yanı sıra harekat bağımsızlığının maksimum seviyede sağlanabilmesi için Hürjet’te yerli/ulusal geliştirilen sistem ve alt sistemlerin kullanımına ve Milli Muharip Uçak ile sistemlerin ortaklaştırılmasına öncelik verilecek.