Hollanda Neden Applea Karşı Toplu Dava Açtı? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Hollanda Neden Applea Karşı Toplu Dava Açtı?

Apple, App Store politikaları nedeniyle Hollandadaki bir tüketici hakları grubunun öfkesini çekmiş gibi ...
Hollanda Neden Applea Karşı Toplu Dava Açtı?

Hollanda Neden Applea Karşı Toplu Dava Açtı?

Apple, App Store politikaları nedeniyle Hollanda'daki bir tüketici hakları grubunun öfkesini çekmiş gibi görünüyor. Kâr amacı gütmeyen Tüketici Rekabet İddiaları Vakfı, web sitesinde Avrupalı ​​tüketicilerin "uygulama ve uygulama içi satın almaları için 5 milyar Euro'dan fazla ücret alındığını ve geri ödeme talep etmesi gerektiğini" iddia ederek Apple'a karşı toplu dava açıyor . Apple'ın son zamanlarda gördüğü olumsuz ilginin çoğunda olduğu gibi, bu dava da Apple'ın App Store üzerinden yapılan satın almalar için aldığı ücretlere odaklanıyor gibi görünüyor.

Apple, ister önceden satın alınan uygulamalar olsun, ister App Store'un ödeme sistemini kullanan uygulama içi satın almalar olsun, ister App Store üzerinden başlatılan abonelikler olsun, App Store üzerinden satılan her şey için %30 kesinti uygular. Örneğin, biri iOS uygulaması aracılığıyla Spotify'a kaydolursa, Apple bu aylık abonelik ücretlerinden %30'luk bir kesinti alır ( bir kullanıcı bir yıllık abone olduktan sonra bu ücret %15'e düşer ). Yakın zamana kadar Apple, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarında natif ödeme yöntemleri sunmasını yasakladı; bu , Epic Games'in nihayetinde Apple'ı mahkemeye verdiği bir şeydi .

Bu davanın Tüketici Rekabet İddiaları Vakfı'nın web sitesindeki açıklaması, gerçekten ayrıntılara girmediği için biraz belirsiz. Web sitesinde, "Apple, rekabete aykırı uygulamalar kullanarak aşırı yüksek fiyatlar talep edebildi ve kısıtlayıcı koşullar getirebildi." "Apple, App-store ve uygulama içi satın almalarında tüketiciler için tüm rekabeti ve tercihleri ​​engelledi."

Bloomberg ile konuşurken ( MacRumors aracılığıyla ), vakıf biraz daha spesifik hale geliyor. İPhone veya iPad kullanarak uygulama satın alan veya uygulama içi satın alma işlemi yapan tüketiciler için 5,5 milyar avroya kadar net zarar verebileceğini söylüyor. Tabii ki, bu davanın başarılı olduğunu varsayarsak, Tüketici Rekabet İddiaları Vakıfları hala toplu dava davası için insanları işe alma aşamasında görünüyor.

Vakıf çoğunlukla Apple'ın App Store tarafından kolaylaştırılan her satıştan aldığı komisyona odaklanmış gibi görünüyor. Çoğu için, bu komisyon %30'dur ve vakfın iddiasına göre geliştiriciler fiyatları artırmaktadır. Apple, aldığı kesintide bir miktar esneklik benimsese de -  2020'de küçük ölçekli işletmeler ve yılda 1 milyon dolardan az kazanan geliştiriciler için komisyonu %15'e çıkardı - App Store üzerinden uygulama satan ve uygulama içi satın alma yapan geliştiriciler hala bir nevi komisyona tabidir.

Epic ve Apple şu anda bu ücretler ve App Store geliştiricilerinin diğer harici ödeme yöntemlerinin reklamını yapamaması konusunda uzun bir yasal mücadele içinde olduğundan, Apple'ın App Store satışlarındaki kesintisi, Atlantik'in diğer tarafında çok sayıda eleştiri aldı. . İlk dava Epic'in yolunda gitmemiş olsa da , şirket şu anda temyiz sürecinden geçiyor.