Göz Lazer Ameliyatı Nedir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Göz Lazer Ameliyatı Nedir

Göz lazer ameliyatı, refraktif cerrahi adı verilen bir dizi işlem içerisinde yer alır. Bu tür bir ameliyat, ...
Göz Lazer Ameliyatı Nedir

Göz Lazer Ameliyatı Nedir

Göz lazer ameliyatı, refraktif cerrahi adı verilen bir dizi işlem içerisinde yer alır. Bu tür bir ameliyat, gözlük veya kontakt lens kullanımına natif olabilir ve genellikle miyop, hipermetrop ve astigmat olmak üzere üç ana göz kusurunu düzeltebilir. Lazer ameliyatının amacı, ışığın gözde odaklandığı yerde gelişen kusurları düzeltmektir.

Göz lazer ameliyatı aşağıdaki göz bozuklukları için kullanılabilir:

  1. Miyopi (Nearsightedness): Miyopi hastaları yakındaki objeleri net bir şekilde görebilirken, uzaktaki objeler bulanık görünür. Lazer ameliyatı, gözün şeklini düzelterek ışığın retinaya doğru odaklanmasını sağlar.

  2. Hipermetropi (Farsightedness): Hipermetrop hastaları uzaktaki objeleri net bir şekilde görebilirken, yakındaki objeler bulanık görünür. Lazer ameliyatı, gözün şeklini düzelterek ışığın retinaya düzgün bir şekilde odaklanmasını sağlar.

  3. Astigmatizma (Astigmatism): Astigmat hastaları hem yakın hem de uzak mesafedeki objeleri bulanık görür. Lazer ameliyatı, korneanın düzensiz şeklini düzelterek ışığın retinaya düzgün bir şekilde odaklanmasını sağlar.

Göz lazer ameliyatını tercih etmenin nedenleri şunlar olabilir:

  • Gözlük veya kontakt lens kullanımından kaçınma isteği
  • Belirli bir yaşam tarzı veya meslek gereği gözlük veya lens kullanmanın zor olduğu durumlar
  • Daha özgür ve aktif bir yaşam tarzı isteği

Ancak, göz lazer ameliyatı için uygun olmak için belirli kriterleri karşılamak gerekmektedir. Genel sağlık durumu, göz sağlığı ve yaş gibi faktörler değerlendirilir. Bir göz sağlığı uzmanıyla görüşerek, kişinin durumuna ve ihtiyaçlarına en uygun tedavi seçeneğini belirlemek önemlidir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında doktorun önerdiği ilaçları ve damlaları düzenli olarak kullanmak, gözlere sürtmemek veya kaşımamak, gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanmak, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak, düzenli doktor kontrollerine gitmek ve belirli bir süre makyaj ve göz temaslı ürünlerden kaçınmak yer almaktadır.

Ameliyat sonrası dikkatli davranarak ve doktorunuzun talimatlarına uyarak iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.