Google, AB ülkelerindeki 300 medya kuruluşuna ödeme yapmaya karar verdi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Google, AB ülkelerindeki 300 medya kuruluşuna ...

Son senelerde internet tüketiminin bir hayli yükselmesi ve internet haberciliğinin büyümesi, dünyanın en büyük ...
Google, AB ülkelerindeki 300 medya kuruluşuna ödeme yapmaya karar verdi

Google, AB ülkelerindeki 300 medya kuruluşuna ödeme yapmaya karar verdi

Son senelerde internet tüketiminin bir hayli yükselmesi ve internet haberciliğinin büyümesi, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google'ın haberlere daha çok ehemmiyet vermesini sağladı.

Google’ın Başkan Yardımcısı Brad Bender, kaliteli içerik yapımcı miktarını çoğaltmak amacıyla "içerik başına ödeme" programını geçen senelerde duyurmuştu.

Halihazırda "haberler" sekmesi ile kullanıcılarına detaylı kaynaklardan içerik ulaştıran şirket, bundan sonra birtakım haber yayıncılarına içerik başına ödeme yapıyor.

AB'den 300 medya kuruluşuna daha ödeme yapacak

Google, Avrupa’da 300’den çok medya kuruluşuna ödeme gerçeklştirmeyi kabul etti. ABD odaklı şirket; Almanya, Fransa, Macaristan, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki ulusal ve ulusal medya kuruluşlarına haberleri karşılığında ödeme gerçekletireceğini açıkladı.

Google ve başka çevrimiçi platformların müzisyen, yazar, gazeteciler, performans sanatçıları ve medya kuruluşlarına telif vermek amacıyla 3 sene evvelce AB’nin telif yasasına uyma kararı almıştı.