Gökbey yerli motoru ts1400 ile uçtu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Gökbey yerli motoru ts1400 ile uçtu

Seri üretimi devam eden ve 3 adet 2023 senesi ortamında Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek olan T625 ...
Gökbey yerli motoru ts1400 ile uçtu

Gökbey yerli motoru ts1400 ile uçtu

Savunma sanayiinde attığı adımlarla önder ülke mevkisine gelen Türkiye, dışa bağımlılığı bitirmekte kararlı. Son olarak TUSAŞ’ın orjinal projesi konumunda yer alan T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nin test ve onaylama faaliyetleri başarılı bir şekilde devam ediyor.

Yerli helikoptere yerli motor: İlk uçuş gerçekleştirildi


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii doğrulusunda tasarlanan ilk yerli genel maksat helikopteri Gökbey, milli helikopter motoru TEI-TS1400 ile havalandı. İlk uçuş başarılı bir şekilde tamamlandı.

Seri üretimi devam eden ve 3 adet 2023 senesi ortamında Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek olan T625 GÖKBEY Helikopteri, geniş vazife yelpazesine sahip olduğundan dolayı taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kenar ötesi taşıma vazifelerinde bulunabilecek.

En zorlu coğrafyalarda dahi vazifesini icra edecek

Yerli ve yabancı gereksinim sahibi kullanıcılar amacıyla GÖKBEY Helikopteri vazifelerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde icra edebilecek.6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahip GÖKBEY, harici yakıt tankıyla aşağı yukarı 5 saat havada kalabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor.

İsmail Demir sosyal medyadan duyurdu

Öte yandan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Demir, Twitter hesabından mevzuya dair yaptığı açıklamada, "Türk savunma sanayiinde mühim bir kilometre taşı! Aziz Milletimize de bir bayram hediyesi! Yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400, test uçuşunda ilk orjinal helikopterimiz GÖKBEY’i uçurdu. Mühendislerimizin ellerine sağlık." ifadelerini kullandı.