Fahrettin Kocadan Omicron açıklaması | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Fahrettin Kocadan Omicron açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantıyla alakalı açıklama yaptı. Bakan Koca, son 10 gündeki ...
Fahrettin Kocadan Omicron açıklaması

Fahrettin Kocadan Omicron açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantıyla alakalı açıklama yaptı. Bakan Koca, son 10 gündeki olayların yüzde 52,3'ünün İstanbul kaynaklı olduğunu ifade etti ve alınması lüzumen önlemleri madde madde sıraladı.

Koca ayrıca, 10 gün içersinde İstanbul'da olaylar 5 katına çıksa da hastaneye yatışlarda yalnızca yüzde 6,2 artış olduğunu da belirtti.

Koca, “Omicron varyantı kaynaklı olay sayılarındaki artış en çok İstanbul'da gerçekleşti. Daha evvelce ülke çapında görülen olayların %22,4'ü İstanbul'da idi. Son 10 günde ise olayların %52,3'ü İstanbul kaynaklıdır. Bu hal yakın ileride bütün illerimizde yaşanabilecektir” dedi.

“ARTIŞ BEKLENEN BİR GELİŞMEDİR”


Açıklamasında “Ülkemizde baskın duruma gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl tesir etti? Omicrona karşı ne yapmalı?” ifadelerini kullanan Bakan Koca, şunları belirtti:

Ülkemizde giderek süregelen duruma gelen omicron varyantı ile alakalı sizi bilgilendirmek isterim. Takip ettiğiniz üzere ülkemizde son 1 hafta içersinde günlük olay sayılarında mühim bir artış gerçekleşti. Bu artış beklenilen bir gelişmedir. Omicron varyantı evvelceki varyantlara göre çok daha süratli bulaşmakta ve süratle baskın duruma gelmektedir. Bununla beraber lüzum evvelce deneyim eden ülkelerde lüzumse ülkemizdeki 10 günlük deneyimde olay sayılarındaki artış hastaneye yatışlara benzer oranlarda yansımamaktadır. Bu süreci yakından takip ettiğimizi bilmenizi isterim.

60 YAŞ VE ÜZERİNE DİKKAT ÇEKTİ


Son bir haftada ülkemizde görülen günlük olay sayıları iki kat artmış haldedır. Son 10 günde olay sayıları ülke çapında iki katına çıkmış olmasına karşın hastaneye yatışlarda %4,6 artış yaşanmıştır. Yoğun bakım ve entübasyonda artış yaşanmamıştır. Son 1 ayda vefat eden vatandaşlarımızdan 60 yaş üzeri olanlar bütün vefatların %87,21'idir. Bununla beraber olayların ise %16,81'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdır. Koruma altına almamız lüzumen en kritik takım 60 yaş üzeri ve süreğen rahatsızlıkları olan kişilerdir.

“EN ÇOK ARTIŞ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ”


Omicron varyantı kaynaklı olay sayılarındaki artış en çok İstanbul'da gerçekleşti. Daha evvelce ülke çapında görülen olayların %22,4'ü İstanbul'da idi. Son 10 günde ise olayların %52,3'ü İstanbul kaynaklıdır. Bu hal yakın ileride bütün illerimizde yaşanabilecektir. Son 10 gün içersinde İstanbul'da olay sayılarında aşağı yukarı 5 katlık artış görülmesine karşın hastaneye yatışlarda %6,2 artış görülmüştür. İstanbulda'da yoğun bakıma yatış ve entübasyonda artış görülmemiştir.

Omicron salgının bu durumu ile seyretmesi durumunde hastaneye yatışları şimdilik bulaşma seviyesi kadar ilgi çekici artırmayacağı öngörülmektedir. Bu ön değerlendirmeler rehavete sebep olmamalıdır. Şimdilik omicron daha az hasta ediyor diyebilmek amacıyla erken bir dönemdeyiz. Hem de oransal olarak hal aleyhte görünmese de çok bireyin enfekte olması riskleri artırmaktadır.

NE YAPMALI?

oMicron Varyantı


Salgında çoğu varyant ve mutasyon görülmesi beklenilen bir haldu. Bunları deneyim ettik. Fakat değişik mutasyon ve varyantlar salgına karşı alınabilecek tedbirleri değiştirmiyor.

Sevdiklerimizi güvenliğini sağlamak ve sağlıkla yarınlara ulaşmak amacıyla salgının yeni sürecinde;

1. Kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda süre geçirmemeli

2. Her halde maske kullanımından ödün vermemeli

3. Aşı hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli

4. Sosyal mesafeye azami ilgi göstermeliyiz. Omicron varyantının bulaşma sürati öneme alındığında sosyal uzaklığı 3 metreye kadar artırmalıyız.

5. Hijyen kurallarına her vaktinden çok daha hassas uymalıyız.

Unutmayın, virüs mutasyona uğrasa da tedbirler değişmiyor. Kişisel tedbirler bugün dünden daha mühim bir duruma geldi. Endişelenmemeli fakat çok daha tedbirli olmalıyız."