Endonezya adasında 14 yeni fare türü keşfedildi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Endonezya adasında 14 yeni fare türü ...

Endonezyanın Sulawesi adasında on yıl süren küçük memeliler araştırması sırasında 14 yeni kurnazlık türü ...
Endonezya adasında 14 yeni fare türü keşfedildi

Endonezya adasında 14 yeni fare türü keşfedildi

Endonezya'nın Sulawesi adasında on yıl süren küçük memeliler araştırması sırasında 14 yeni kurnazlık türü keşfedildi. Fareler, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilen çeşitli küçük memeliler grubudur. Küresel dağılımlarına rağmen, dünyanın dağlık, tropikal bölgelerinde yaşayan sivri fareler hakkında çok fazla belgelenmiş değildir.

Sulawesi'de bu hayvanları araştırmak için Louisiana Eyalet Üniversitesi'nden Jake Esselstyn ve meslektaşları, 2010 yılında farklı yüksekliklerdeki düzinelerce dağ da dahil olmak üzere ada genelinde birkaç tuzak tuzağı kurmaya başladı.

10 yıl boyunca, adaya eşit olarak yayılmış 1368 bireysel sivri fareyi tuzağa düşürdüler ve incelediler. Fiziksel özelliklerinin ve DNA'larının analizi, ekibin 21 kurnaz tür bulduğunu ve hepsinin sadece Sulawesi'de yaşadığını ortaya çıkardı. 21 türden 14'ü daha önce bilinmiyordu. Bu keşifler Sulawesi'yi dünyadaki diğer adalardan üç kat daha fazla kurnaz türün ev sahibi yapıyor. Bunun nedeni adanın olağanüstü biyoçeşitliliği teşvik ediyor olması ya da diğer adalardaki kurnazların kötü belgelenmiş olması olabilir.

Araştırmacılar, Sulawesi'nin coğrafyasının sivri farelerdeki çeşitliliğin bir nedeni olabileceğinden şüpheleniyorlar. Benzersiz bir şekilde şekillendirilir: dört yarımadası K benzeri bir şekil oluşturur ve ayrıca en az 3000 metre uzunlukta altı zirve ile oldukça dağlıktır.

Yarımadalar popülasyonlar arasında izolasyonu teşvik edebilir ve yüksek dağlar bitki örtüsünde büyük farklılıklara yol açabilecek güçlü iklim gradyanları oluşturur. Esselstyn, bu fikir henüz test edilemese de, kurnazların coğrafyaya tepki olarak çeşitlendirilmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

Sulawesi'de henüz bulunamayan daha da kurnaz türler olabilir. Esselstyn, bu çalışmadaki hayvanların 2700 metre yüksekliğe kadar olan yerlerde toplandığını, bu nedenle daha da yüksek rakımlarda kurnaz türlerin olmasının şaşırtıcı olmayacağını söylüyor.

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde de çalışan ortak yazar Heru Handika,"Bulgularımızın dağlardaki biyoçeşitliliği incelemek için daha fazla çalışmayı ve finansmanı teşvik etmesini umuyoruz," diyor. "Endonezya'nın hızla büyüyen ekonomisi ve artan nüfusu ile yakın gelecekte dağlardaki ormansızlaşma artacaktır. Bu türlerin çoğu biz var olduklarını anlamadan gitmiş olurdu."

"Gezegendeki yaşam hakkında gerçekten iyi bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Kaç tür olduğunu ve nerede yaşadıklarını bilmemiz gerekiyor," diyor Esselstyn. "Bunları bilmiyorsak, o zaman o hayatın nasıl geliştiği, o hayatın şimdi nasıl sürdürüldüğü ve nasıl korunacağı hakkında gerçek bir içgörüye sahip olma şansımız çok azdır."