Emekli maaş zam oranı yüzde 25 oldu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Emekli maaş zam oranı yüzde 25 oldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda emeklilerin zam oranının yüzde 25e çıkarılması için bir önerge sunulacağı ...
Emekli maaş zam oranı yüzde 25 oldu

Emekli maaş zam oranı yüzde 25 oldu

Yapılan düzenlemeyle birlikte emeklilere enflasyonla birlikte yüzde 25 oranında zam yapılacak ve bu düzenleme torba yasa teklifine eklenecektir. Ancak, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili düzenlemeden ayrı bir önerge sunulacak ve EYT'liler bu zamdan yararlanamayacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce memurlara yüzde 17.55 oranında normal zamın yanı sıra seyyanen 8 bin 77 lira refah payı ödenmesini açıklamıştı. Ancak bu refah payı emeklilere yansıtılmamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici enflasyonunu dikkate alarak memur emeklilerinin zam oranını yüzde 17.55, diğer işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin zam oranını ise yüzde 19.77 olarak açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere refah payının verilmesi için çalışma yapılacağını belirtmişti.

Sonuç olarak, emeklilerin zam oranının yüzde 25'e çıkarılması için bir önerge sunulacak ve bu düzenleme torba yasa teklifine eklenerek emeklilere enflasyonla birlikte zam yapılacak. EYT'liler bu zamdan ayrı bir önerge ile yararlanamayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha önce emeklilere refah payı verilmesi için çalışma yapılacağını ifade etmişti.