Elektrik faturalarında uygulanan destekte kapsam genişletiliyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Elektrik faturalarında uygulanan destekte kapsam ...

Elektrik faturalarında oluşturulan destekte genişlemeye gidiliyor. Gelen son dakika haberleri tarafında bakanlık ...
Elektrik faturalarında uygulanan destekte kapsam genişletiliyor

Elektrik faturalarında uygulanan destekte kapsam genişletiliyor

Elektrik faturalarında oluşturulan destekte genişlemeye gidiliyor. Gelen son dakika haberleri tarafında bakanlık adımlar atmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, süreğen hastalıkları sebebiyle hayatını aygıta bağlı devam ettiren vatandaşlara “elektrik desteği” müjdesini duyurdu. Bakanlık, Cumhurdiğernlığı’nın ilke kararıyla birlikte Nisan ayının sonundan itibaren aygıta bağlı süreğen hastalara da elektrik desteği ödemelerini gerçekletireceğini açıkladı.

Orak hücreli anemi hastalığı sebebiyle yüzde 90 oranında engelli olan A.K. ve benzer hastalıkları yaşamış hastalar TBMM Dilekçe Komisyonu’na müracaat yaparak elektrik desteğinin yükseltilmesini talep etti. A.K. engelli olması gerekçesiyle çalışamadığını, kullandığı tıbbi aygıtların elektrik ücretini ödemekte ve genel bağlamda parasal yönden zorlandığını ifade ederek yardım istedi. Dilekçe Komisyonu müracaatları bakanlığa gönderdi. Bakanlığın komisyona ulaştırdığı yazılı cevapta, yüzde 70 ve üzeri engelli olan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları uyarınca muhtaç bulunduğuna karar verilenlere belli şekillerde aylık bağlandığına vurgu yaparak, A.K.’nın da bu çerçevede aylık aldığı ifade edildi.

103 lira ve 206 lira arasında ödeme yapılıyor

Bakanlık, Cumhurdiğernı kararı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca 65 yaşını bitirmiş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz şahıslara bağlanan aylıkla birlikte, derli toplu sosyal yardım almaya hak kazananlara “Elektrik Tüketim Desteği” (ETD) gerçekleştirildiğini ifade etti. ETD uygulaması bağlamında iki kişilik haneye 75, 3 kişilik haneye 100, 4 kişilik haneye 120 ve 5 ile daha üzeri delegesi olan hanelere ise 150 kilovatsaat elektrik karşılığı para desteği yapıldığını bildiren bakanlık, Nisan 2022 ödeme döneminden beri bu yardımların 103 lirayla 206 lira aralığında değişiklik gösterdiğini ifade etti.

Bakanlık, elektrik yardımından diğer olarak hak sahiplerine bir defaya mahsus olacak şekilde hanelerin aygıt bağlama tarihinde olan birikmiş borçlarının ödenmesi ve Aralıksız güç kaynağı desteği yapıldığını hatırlattı.

Elektrik faturalarında uygulanan destekte kapsam genişletiliyor

Cihaza bağlı olanlar

Bakanlık, aygıta bağlı yaşamını devam ettiren vatandaşlara elektrik desteği konusu ile alakalı Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Ocak 2022’de onaylamış bulunduğu “Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Destek Tüketim Programı İlke Kararı”nın altını çizdi. Bakanlık, “25 Ocak 2022 tarihinden itibaren elektrik tüketim desteğinden Cumhurdiğernı’nın onayı ile ‘Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Programı İlke Kararı’ ile SYD Vakıfları doğrulusunda 3294 sayılı Kanun kapsamına giren ve aygıta bağımlı olarak yaşam sürdüren hastaların hanelerinden tespit edilen hak sahiplerine ETD kapsamında tıbbi aygıt elektrik sarf desteği bileşeni ile aylık 150 kilovatsaat tüketimlerinin karşılığı tutarınca destek verilmesine yönelik mevzuat ve sistem çalışmaları sürdürülmektedir.” şeklinde bildirimde bulundu.

Kapsam genişleyecek

Hayatını aygıta bağlı devam ettiren vatandaşlara yapılacak olan elektrik desteği sayesinde alakalı “sistem çalışmalarının nisan sonu” itibariyle bitirilmesinin planlandığını açıklayan bakanlık, toplumdaki daha çok süreğen hastanın bu destekten faydalanması adına kriterlerde de esnemeye gideceğini aktardı. Suiistimalleri önlemeye yönelik sıkı tedbirlerle belirleniş olan destek seçeneklerinin, daha çok hastanın faydalanması adına genişletildiği, bu bağlamda ilk ödemelerin de bayramın sonrasında  uygulanacağı öğrenildi. Böylece 2021 yılında ülke çapında yalnızca 144 haneye 170 bin 837 liralık elektrik tüketim desteği yapılırken, yeni kararla birlikte bu desteği alanların adedi da katlanacak.