Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğun 15 Belirtisi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğun 15 ...

Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluk veya DEHB, odaklanma ve dikkat ile ilgili çeşitli belirtilere neden olan ...
Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğun 15 Belirtisi

Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğun 15 Belirtisi

Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluk veya DEHB, odaklanma ve dikkat ile ilgili çeşitli belirtilere neden olan zihinsel bir durumdur. DEHB, insanların konsantrasyon eksikliğine, uzun süre dikkat etmesine ve küçük ayrıntılara odaklanma becerisine sahip olmamasına neden olabilir. Bu bozukluk aynı zamanda hiperaktivite ve dürtüsel davranışlara ve hatta aşırı ve takıntılı eğilimlere neden olabilir. DEHB teşhisi konan birçok çocuk var ve ABD'de bu teşhislere sahip çocukların yaklaşık %60'ı büyüyüp hala bu bozuklukla uğraşan yetişkinler oluyor. Özellikle çocukluk döneminde belirtiler farkedilmediyse veya uygun şekilde algılanmadıysa, yetişkinlerin DEHB tanısı alması çok daha nadirdir. Teşhis konan yetişkinler bile herhangi bir profesyonel yardım aramazlar. DEHB'den muzdarip olanlar beyinlerinde dopamin üretimi eksikliği yaşarlar. bu, bozukluğun gerçek adını oluşturan ilişkili semptomları tetikler. DEHB'yi tespit etmek çok zor olabilir ve birçoğu hayatlarını bilmeden bu duruma karşı savaşmaya çalışarak yaşar. Bu bozukluk hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Dikkat Eksikliği Hiperaktif Bozukluğun bu 15 belirtisini okuyun. 

Konsantre olmakta güçlük çekiyorsun. 

Bir göreve konsantre olmayı veya odaklanmayı çok uzun süre sürdürmeyi zor buluyorsunuz. 

Çok uzun süre hareketsiz oturamazsınız. 

DEHB'li birçok kişi, uzun süre hareketsiz oturmak veya hareketsiz kalmakta zorluk çeker. 

Dürtüselsin. 

DEHB olanlarda dopamin üretiminin olmaması, onların dürtüsel olmalarına neden olabilir. Bu cüretkar aktivite onlara adrenalin patlaması yaşatır ve dopaminlerini yükseltir. 

Sosyal olarak sorunlarınız var. 

Bazen DEHB'li kişiler konuşurken kendilerini başkalarının sözünü keserken bulurlar veya sürekli olarak başkalarının normal konuşma kalıpları içinde olduğunu düşündüklerinin ötesinde konuşurlar. 

Dinlerken zorlanabilirsiniz. 

Birisi doğrudan sizinle konuşuyor olabilir ve konuşma ilerledikçe odak noktanız girip çıkabilir. 

Sabırsızsın. 

Sırada veya trafikte beklerken veya birinin konuşmasını bitirmesini sabırsızlıkla bekliyorsanız, DEHB'niz olabilir. 

Bir görevi bitirmek zordur.

Görevleri başlatmak kolay olabilir, ancak görevi tam olarak tamamlamakta zorlanabilirsiniz. Aynı anda birkaç işi biraz daha yaparak kendinizi daha rahat hissedersiniz. 

Sürekli kıpır kıpırsın. 

Her zaman bir ayağa veya parmağa vuruyor, ileri geri sallanıyor, parmak eklemlerini çıtlatıyor veya her zaman bir tür fiziksel hareket yapıyor olabilirsiniz. 

sen unutkansın 

Her zaman kullandığınız günlük öğeleri sürekli olarak yanlış yerleştirebilir veya günlük işleyişiniz için kritik olan önemli tarihleri ​​ve olayları unutabilirsiniz. 

Talimatları takip etmekte zorluk çekiyorsunuz. 

Birinin talimatlarını anlamak, özellikle de yazılı değilse, zor bir süreç olabilir. 

Kaygı ve sinirlilik ile başa çıkıyorsunuz. 

DEHB ile ilgili bir durum kaygı olabilir ve bu aşırı terleme, sinirlilik, hızlı kalp atışı ve daha fazlası olarak ortaya çıkabilir. 

Obsesif eğilimleriniz var. 

Bazen bir kişiye, nesneye veya etkinliğe olan eğiliminizi veya arzunuzu aşırıya kaçabilirsiniz. 

Bazen çok dikkatli odaklanırsın ve duramazsın. 

DEHB'li kişiler, bir şeye veya göreve o kadar odaklandıkları bir hiper odak moduna girebilirler ki, etraflarında başka hiçbir şey olduğunu fark etmezler ve bir seferde birkaç saat izini kaybedebilirler. 

Hep geç kalıyorsun.

DEHB'li kişiler zaman körlüğü denen bir fenomen yaşarlar; bu, seyahat etmek, giyinmek, görevleri tamamlamak ve zaman ölçümlerini kavramsallaştırmayı gerektiren diğer faaliyetleri tamamlamak için gereken süreyi algılamakta zorlandıkları anlamına gelir. 

Bazen gözden uzak bir zihin dışı hissi yaşarsınız. 

Nesne kalıcılığı, DEHB'li kişilerin de manevra yapmak zorunda oldukları, düzenli olarak görmedikleri insanları veya şeyleri takip etmelerine neden olan bir şeydir.