Dijital Türk parası için hazırlıklar tamamlanıyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Dijital Türk parası için hazırlıklar ...

Dünyada dijital para ile alış veriş mümkünken ve krizlerde kripto paralar ehemmiyet kazanmışken, Türkiye de ...
Dijital Türk parası için hazırlıklar tamamlanıyor

Dijital Türk parası için hazırlıklar tamamlanıyor

Dünyada dijital para ile alış veriş mümkünken ve krizlerde kripto paralar ehemmiyet kazanmışken, Türkiye de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde dijital para sistemi amacıyla çalışmalarını tamamlamak üzere.

Pilot Uygulamaya geçiliyor

Türkiye'de oluşturulan çalışmalar ışığında Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi'nde pilot program yapılacak. Birinci faz pilot program çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilerek teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı ve kapalı dehemmiyet pilot program testleri gerçekleştirilecek.

Projeye Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yazılım Mühendisliği alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi hedefi ile kurulan HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM de destek veriyor.

Dijital Türk Lirası Ağı amacıyla altyapı hazırlanıyor

Yaklaşık bir sene evvelce imzalanan protokolün sonrasında çalışmaları süratle sürdürülen Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi'nde HAVELSAN, Dijital Türk Lirası Ağı amacıyla altyapının hazırlanması, bu ağ amacıyla Dağıtık Defter Platformu'nun kurulumunun yapılması, platform ile çalışacak akıllı sözleşme ve arka-uç programlarının hazırlanması sorumluluklarını üstlendi.

Güvenlik testleri yapılacak

Proje kapsamında, geliştirme, test, simülasyon ve iş takip araçlarının proje paydaşlarının tüketimine sunulacağı bölge HAVELSAN sunucuları üstünde yer alacak.

Saldırı tespiti, hadise izleme ve analiz, zafiyet denetimi, emniyet analizi, sızıntı algılama, sızma testi çalışmaları tekrar HAVELSAN yapısında gerçekleştirilecek.

Amaç sistem performansının ölçülmesi

Dar kapsamlı Dijital Türk Lirası Ağı'nın oluşturulmasının sonrasında katılımcı paydaş kurumlar, çalışanlarının dijital para işlemlerinin gerçekleştirilmesini ve kullanıcı deneyimiyle sistem performansının ölçülmesini amaçlıyor.

Alışveriş yapma olanağı sağlanacak

Dijital Türk Lirası tüketiminin evvelce projede iş birliği yapan kurumların çalışanları doğrulusunda pilot program olarak kullanılması ve çalışanlara kendilerine tanımlanacak dijital cüzdan vasıtasıyla alış veriş yapma olanağı sağlanması hedefleniyor.