Devrim 57 Yaşında | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Devrim 57 Yaşında

Eskişehirde dönemin Reisicumhur Cemal Gürselin direktifiyle 1961de üretilen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ...
Devrim 57 Yaşında

Devrim 57 Yaşında

Eskişehir'de dönemin Reisicumhur Cemal Gürsel'in direktifiyle 1961'de üretilen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tanıtılan ilk ulusal ve yerli otomobil Devrim, 57. yaşını kutluyor. O vakitki isimi Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ'de (TÜLOMSAŞ), Cemal Gürsel'in direktifiyle 1961'de üretilen Devrim isimli 4 otomobilden biri olan araç, Cumhuriyet'in 95, imalatının ise 57. seneninde sergilendiği müzede ziyaretçilerin alakasını çekiyor.

4,5 AYDA YAPILDI

Yapımı 4,5 ayda bitiren ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda, direktifi veren Reisicumhur Cemal Gürsel'e tanıtılan ilk ulusal ve yerli otomobil Devrim, üretildiği sene, yeniden Gürsel'in direktifiyle trenle Ankara'ya götürüldü.

MERASİMDE BENZİNİ BİTTİ

Demiryolu yasaları gereği deposuna az sıvı yakıt konulan Devrim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Gürsel'in test2 emeliyle kullandığı sırada benzini bitip durdu. Bunun hemen peşinden trenle Ankara'dan Eskişehir'e kazançlan Devrim, bir müddet fabrika içinde kullanıldı.

200 TÜRK MÜHENDİS VE İŞÇİ YAPTI

Dönemin zor şartlarına karşın 4,5 ay gibi kısa bir sürede takriben 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle "siyah", "beyaz", "mavi boncuk" ve "gecekondu" isimleri verilerek 4 adet imal edilen otomobillerden günümüze kadar gelen ve isimi daha sonra Devrim olarak belirlenen otomobil, TÜLOMSAŞ'ta sergileniyor.

Ziyaretçilerin alaka gösterdiği Devrim'in sergilendiği müzede, otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, delgi ve torna tezgahları, yapım evrelerinin çekildiği resim makinesi, hile, pergel, cetvel, çizim masası, kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas'ta demiryollarında dökülmüş özgün motor bloku ve çalışmaların görselleri bulunuyor.

140 KİLOMETRE HIZ İBRESİ

Uzun ve kısa farları ayakla kumanda edilen, kontak anahtarıyla ve manuel olarak da çalıştırılabilen Devrim, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor. Bin 250 kilogram ağırlığında ve saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine sahip Devrim'e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, aküsü sökülüyor.

ZİYARETÇİ AKINI

Devrim otomobilinin sergilendiği müze, ziyaretçilerin yoğun ilgisi göz önüne alınarak TÜLOMSAŞ tesislerinin değişik bir bölgesinde oluşturuldu. 8 ay önce açılan müze, takriben 95 bin ziyaretçiyi ağırladı. Devrim otomobilini görmek için ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, ilk yerli tasarım araçla anı resimi çektiriyor.