Demir ve demir dışında ihracat 7 milyar doları geçti | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Demir ve demir dışında ihracat 7 milyar ...

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından yapılan açıklamaya ...
Demir ve demir dışında ihracat 7 milyar doları geçti

Demir ve demir dışında ihracat 7 milyar doları geçti

Demir ve demir dışı ller sektörü, yılın ilk yedi ayında toplamda 7,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği alt grup 2,95 milyar dolar ile alüminyum ürünler oldu.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, demir ve demir dışı ller sektörünün Temmuz ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,1 artarak 989 milyon dolar olarak kaydedildi.

Sektörün Ocak-Temmuz dönemi ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,8 düşüşle 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör bu dönemde genel ihracattan yüzde 6 pay alarak en çok ihracat yapan altıncı sektör oldu.

Temmuz ayında 142,4 milyon dolarlık ihracat ile en çok ihracat yapılan ülke Almanya oldu. Almanya'yı sırasıyla 50,8 milyon dolarla ABD ve 49,7 milyon dolarla İtalya izledi.

Sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, Temmuz ayında 517,8 milyon dolar oldu. Yılın ilk yedi ayında alt sektör ihracatında en fazla ihracat 2,95 milyar dolarla alüminyum ürün grubunda gerçekleşti. Alüminyum sektörünü sırasıyla 1,4 milyar dolar ile demir çelik mamulleri, 1,3 milyar dolar ile l eşyalar ve 1,2 milyar dolar ile bakır ürün grupları takip etti.

Sektörün hedefi, ihracat pazarlarını çeşitlendirmek ve Avrupa Birliği ülkelerinden daha fazla sipariş alabilmek. Bunun yanı sıra, diplomatik ilişkilerin iyileşmesi beklenen Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkelerine olan ihracatın da artması bekleniyor.

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, gelecek dönemde daha fazla alım heyeti, sektörel ticaret heyeti, milli katılımlı fuar ve info katılımlı fuar organizasyonları düzenlemeyi planladıklarını belirtti. Tecdelioğlu, ihracatın artması için yatırımın devam etmesi gerektiğini, bu doğrultuda ihracatçının krediye ulaşımının kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.