Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? ...

Pandemi sürecinde salgını denetim altında tutmak hedefiyle sadece gel-al ve paket servis olarak işlevini ...
Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?

Ciro kaybı desteği başvurusu nasıl yapılır? Ciro desteği ne kadar, şartları neler?

Pandemi sürecinde salgını denetim altında tutmak hedefiyle sadece gel-al ve paket servis olarak işlevini gerçekleştirmesine izin verdiği işletmeler, ekonomik olarak olumsuzluklar yaşadı. Esnafın problemini en aza indirmek hedefiyle, Cumhurbaşkanı talimatıyla harekete geçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ciro kayıbı desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak.

Belirli şartları gerçekleştiren işletmeler, ciro kayıbı desteğinden faydalanabilecek.Peki ciro kayıbı desteği müracaatı nasıl yapılır? Kimler ciro desteğinden faydalanabilir, şartları nelerdir? İşte esnafın merak ettiği detaylar..

CİRO KAYBI DESTEĞİ NASIL YAPILIR?

Ciro kayıbı desteğine dair müracaat zamanı ile başka usul ve temellar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek. Destek ödemeleri amacıyla E-devlet üzerinden müracaat alınması bekleniyor. Başvuruların sonrasında yapılacak değerlendirme süreci ile eş güdümlü ödemelerin kısa sürede yurttaşların hesabına yatırılması bekleniyor.

E-DEVLET CİRO KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN

CİRO KAYBI DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Ciro kayıbı desteğinden 2019'da ya da evvel başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019'da cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz hususu yıldaki cirosuna oranla 2020'deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler faydalanacak.

Söz hususu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine dair verdiği beyannameler, ciro hesaplamasında dikkatte alınmayacak.

Fazla ya da yersiz ödendiği teşhis edilen ciro kayıbı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri yönünden tahsil edilecek.

Ciro kayıbı desteğine dair müracaat zamanı ile başka usul ve temellar Ticaret Bakanlığınca belirlenecek.

CİRO KAYBI DESTEĞİ NE KADAR, KAÇ AY ÖDENECEK?

Ciro kayıbı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan çok olmamak kaydıyla 2020'deki ciroların 2019'daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3'ü temel alınarak verilecek.

İşletme cirolarının teşhisinde 27 Ocak itibarıyla 2019 ve 2020'deki vergilendirme dönemlerine dair olarak verdiği Katma Değer Vergisi beyannameleri temel alınacak.