Çip Krizi Mercedeside vurdu satışları geriledi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çip Krizi Mercedeside vurdu satışları geriledi

Mercedes markasını yapısında sahip olan Daimler AG Grubu doğrulusunda oluşturulan açıklamada, Mercedes Benzin ...
Çip Krizi Mercedeside vurdu satışları geriledi

Çip Krizi Mercedeside vurdu satışları geriledi

Alman otomotiv yapımcısı Mercedes-Benz'in otomobil satışları geride bıraktığımız sene yarı iletken kıtlığı niçiniyle yüzde 5 geriledi. 2021'de Mercedes'in satış sayısı 2 milyon 54 bin 962'ye geriledi.

Mercedes markasını yapısında sahip olan Daimler AG Grubu doğrulusunda oluşturulan açıklamada, Mercedes Benz'in otomobil satışlarının geride bıraktığımız sene 2020’ye göre yüzde 5 düşüşle 2 milyon 54 bin 962’ye gerilediği duyuruldu.

Şirketin hafif ticari vasıta satışı (van) söz hususu dönemde yüzde 2,6 artışla 334 bin 210 olarak gerçekleşirken, Smart markasının satışları da yüzde 0,3 artarak 38 bin 514’e yükseldi.

Alman lüks otomobil yapımcısınin en büyük piyasası olan Çin’deki satışlarının geride bıraktığımız sene yüzde 2 düşerek 758 bin 863’e ve Avrupa’da satışlarının da yüzde 11,2 düşerek 696 bin 136’a gerilemesi ilgi çekti.

Alman yapımcının bataryalı elektrikli vasıta satışları ise geride bıraktığımız sene yüzde 90,3 artarak 99 bin 301’e ulaştı.

Açıklamada, “4. çeyrekte, yarı iletken arz darboğazları, müşterilerden gelen yüksek talebin gecikmeli olarak karşılanmasına niçin oldu.” ifadesine yer verildi.

BMW, KÜRESEL LÜKS OTOMOBİL SATIŞINDA MERCEDES'İ GEÇTİ


Öte yandan, Almanya’nın başka lüks otomobil yapımcısı BMW de 4 Ocak’ta, geride bıraktığımız sene 2,2 milyon otomobil satışı yaptığını açıklamıştı.

Böylece, BMW, 2015'ten bu yana ilk kez Alman rakibini geride bırakarak, 2021’de küresel lüks otomobil satışlarında Mercedes-Benz'i işlemiş oldu. (AA)