Çin hükümeti Windows yerine Linux Kullanacak | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çin hükümeti Windows yerine Linux Kullanacak

Daha evvelce diğer bölgelerde oldu ve Çinde tekrar oluyor: hükümet, diğer şeylerin yanı sıra Windowsun Linux ...
Çin hükümeti Windows yerine Linux Kullanacak

Çin hükümeti Windows yerine Linux Kullanacak

Daha evvelce diğer bölgelerde oldu ve Çin'de tekrar oluyor: hükümet, diğer şeylerin yanı sıra Windows'un Linux lehine terk edilmesini emretti. Fakat bu sefer mantık biraz farklı. Bloomberg'e göre Pekin, devlet dairelerine ve devlet destekli firmalara yabancı markalı bilgisayarları ve bunlarla temaslı işletim sistemlerini vatan içersinde bakımı uygulanabilecek natiflerle değiştirmelerini emretti.

Bu amaçla Çin, sadece merkezi hükümet kurumlarındaki aşağı yukarı 50 milyon PC'yi değiştirmeye hazırlanıyor. Konuyla alakalı isimsiz kaynaklara göre, bu vakitcin bir çırpıda tamamlanmayacağı, fakat iki senelik bir vakit içersinde kademeli bir şekilde gerçekleştirilmesinin amaçlandığını belirtmek önemlidir.

Donanım tarafında, Dell ve HP dahil olmak üzere aniden çok PC OEM'i olumsuz etkilenmeye mahkumdur. Öte yandan, ulusal yapımcı Lenovo ve Kingsoft Corp ve Inspur Electronic Information Industry Co. gibi diğer program ve donanım satıcıları, anakara Çin borsalarında hisse fiyatlarının yükseldiğini gördü. Benzer şekilde, Windows'un konumunu Linux alacak şekilde ayarlanmıştır.

Çin hükümeti, geçen on senenin büyük bir alanında ulusal donanım ve programların tüketimini teşvik ettiğinden, bu atılım uzun vakitdir yapılıyor. Görünüşe göre, yarı iletkenlerden buluta kadar titiz bileşenlerin geliştirilmesinde ulusal tedarikçileri incelemek ve izlemek amacıyla bir firma tuttu.

Batılı firmalar doğrulusunda tasarlanan CPU'lar ve GPU'lar gibi "değiştirilmesi zor" PC bileşenlerinin büyük ihtimalle bu siparişten muaf tutulduğunu belirtmek önemlidir. Birçok Çinli OEM, bu bileşenler ulusal olarak basitçe üretilmediği amacıyla PC yapım vakitçlerinde onlara güveniyor.