Çift Maske Takmak Korona Virüsden koruyormu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Çift Maske Takmak Korona Virüsden koruyormu

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında uzun vakitdir pek çok ülkede maske zorunluluğu var. Kimileri maske ...
Çift Maske Takmak Korona Virüsden koruyormu

Çift Maske Takmak Korona Virüsden koruyormu

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında uzun vakitdir pek çok ülkede maske zorunluluğu var. Kimileri maske kullanmayı reddederken kimileri de ekstra koruma sağladığına inanarak çift maske takıyor. Peki çift maske aslında ekstra koruma sağlıyor mu? ABD'de oluşturulan yeni bir inceleme bu soruya yanıt arıyor.
Koronavirüs salgını başladığından beri maskeler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Zaman vakit tartışmalara mevzu olsa ve kimi kitleler maske kullanmak istemese de salgının önlenmesi yolunda en mühim adımlardan birinin maske kullanmak bulunduğunu biliyoruz.

Maske kullanmayı reddedenlerin yanından bir de çift maske kullanarak sağlığını garanti altına alabilmek isteyenler var fakat bu mevzu da bunun dışında tartışmalıydı. Çünkü çift maskenin aslında koruma sağlayıp sağlamadığına dair net bir bilgi yoktu. ABD'de yürütülen yeni bir inceleme ise bu soruyu yanıtladı.

Çift maske tüketiminde partiküllerin geçişi iki kata kadar azaldı:

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yönünden oluşturulan yeni bir incelemeda, iki model üstünde test gerçekleştirildi. Bu kapsamda modellerden birisinde tek maske, başkainde çift maske kullanıldı ve eşit mesafeden modeller üstüne COVID-19 partikülleri püskürtüldü. Sonuçlar ise çift maske tüketiminin aslında de daha etkili bir koruma sağladığı yönünde. Buna göre tek maske partiküllerin yüzde 40'ını engellerken, çift maske takıldığında bu miktar yüzde 80'e kadar yükseldi.

Araştırma sadece cerrahi bir maske ve üstünde sarfedilen ekstra bez maske üstünde test edildi. Bu sebeple de başka maske türlerinde durumun nasıl bir netice vereceğine dair bir bilgi paylaşımı yer almıyor.

Araştırmayı yürüten CDC Direktörü Rochelle Walensky, 'Çalışmada, maske takılmasının hiç takmamaktan mühim ölçüde daha iyi bulunduğunu gördük. Ve tam oturan maskeler, aerosollerin engellenmesinde en iyi neticesi verdi. Maskelerin iki ya da daha çok katmana sahip olmasını, burnu ve ağzı tamamıyla kapatmasını ve burun ile yüzün yanlarına sıkıca oturmasını önermeye devam ediyoruz.' şeklinde mevzuştu.

Maskelere düğüm atmak ne kadar etkili?

Araştırma aynı vakitte lastiklerine düğüm atılarak sarfedilen maskelerde durumun ne bulunduğu mevzusunun da üstünde durdu. Yapılan çalışmalar sonunda düğüm atılarak kullanılarak kenarlarda meydana gelebilecek açıklıkların giderilmesi de maskelerin genel performansının iyileşmesine yardımcı oluyor.

Türkiye'de de eksperler çift maske tüketimini öneriyor:

Son dönemde bilhassa yeni mutasyonlu koronavirüsün meydana çıkmasıyla eş güdümlü Türkiye'de de çift maske tüketimi giderek yaygınlaştı. Konuyla alakalı açıklama yapan Bilim Kurulu delegesi Prof. Dr. Ateş Kara, 'Önceden mesafemiz 1 metre ise şimdi bunu en az 1,5 metre, daha eskiden karşılıklı durma vakitmiz diyelim ki 10 dakika ise şimdi bunu netlikle 2-3 dakikalara indirmemiz lazım. Ama bilhassa kapalı bir ortamdayız, havalandırması az olan bir ortamdayız ve vakit de biraz uzayacaksa o vakit maske miktarını iki maske yapabiliriz ya da Almanya'nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olan havadaki partikülleri bile tutabilen maskeyi tercih etmek öyle bir ortamda gerekebilir.' ifadelerini kullandı.

Konuyla alakalı açıklama yapan bir başka Bilim Kurulu delegesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü ise 'Çift maske tüketimi gündemde ama maskenizi şayet usulüne ideal tüketiyorsanız ve etrafınızdaki herkes de maskeli ise tek maske sizi büyük miktarda korur. Diğer insanlar maske takmıyorsa ve uzaklığı korumakta zorlanıyorsanız ikinci maskeyi takmak daha doğru olacaktır.' şeklinde mevzuştu.