Bugune Kadar Üretilmiş En İyi 15 Jaguar Araba | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bugune Kadar Üretilmiş En İyi 15 Jaguar Araba

Jaguarın geçmişinde birçok iniş ve çıkış, birden fazla sahip ve çeşitli ödeme gücü sorunları bulunur. ...
Bugune Kadar Üretilmiş En İyi 15 Jaguar Araba

Bugune Kadar Üretilmiş En İyi 15 Jaguar Araba

Jaguar'ın geçmişinde birçok iniş ve çıkış, birden fazla sahip ve çeşitli ödeme gücü sorunları bulunur. Kökenleri, binek otomobil gövdeleri tasarlamadan önce motosiklet sepetleri üreten bir kuruluş olan 1922'de kurulan Swallow Sidecar Company'ye kadar uzanır. SS Cars Limited'in mülkiyeti altında, şirket 1945'te adını Jaguar Cars olarak değiştirdi ve 1966'da British Motor Corporation ( Be Forward aracılığıyla ) ile birleşti. British Motor Holdings (BMH) olarak yeniden adlandırılan firma, 1968'de tekrar Leyland Motor Corporation ile birleşerek British Leyland oldu.

1984'te Jaguar, British Leyland'dan ayrıldı ve Ford 1990'da onu satın alana kadar Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda ayrı bir şirket olarak listelendi. Jaguar Cars'ın Land Rover ile 2013'te birleşmesi , her ikisini de tasarlayan ve üreten Jaguar Land Rover Limited'i kurdu. Jaguar ve Land Rover araçları bugün.

Hikayeli geçmişine rağmen, çoğu spor otomobil tutkunu, Jaguar'ın otomobil tarihindeki en olağanüstü, güzel ve en hızlı spor otomobillerden bazılarını yaptığı konusunda hemfikirdir. Jaguar tasarımları o kadar saygı görüyor ki, Enzo Ferrari bile 1961 Cenevre Otomobil Fuarı'nda E-Type'ın "dünyanın en güzel arabası" olduğunu ilan etti. Bu alıntı hiçbir zaman kamuya açık kayıtlar tarafından doğrulanmamış veya ölümünden önce Ferrari'nin kurucusu tarafından teyit edilmemiş olsa da, Jaguar'ın istisnai stiline bir övgü olmaya devam ediyor.

İşte tüm zamanların en iyi 15 Jaguarı.

Jaguar E-Tipi

Jaguar E-Tipi

Jaguar 1961'de uzun ve şık aerodinamik tasarımıyla E-Type'ı tanıttığında, muhteşem spor araba (XK-E olarak da bilinir) yollardaki hiçbir şeye benzemiyordu.

Şirket ilk olarak E-Type'ı iki versiyonda piyasaya sürdü: iki koltuklu coupé grand tourer ve iki koltuklu üstü açılır araba. Birkaç yıl sonra Jaguar, uzatılmış bir dingil mesafesine sahip bir 2+2 coupé ekledi. İkonik roadster güzelliği için övgü aldı. 2004'te Sports Car International dergisi , XK-E'yi 1960'ların En İyi Spor Arabaları listesinde bir numaraya yerleştirdi ve Mart 2008'de Jaguar, The Daily Telegraph çevrimiçi "en güzel 100 araba" listesinde en üst sıralarda yer aldı. tüm zamanların.

Bununla birlikte, E-Type, performansı ve yol tutuşu ile de bilinir ve bu da onu spor otomobil tasarımında en etkili araçlardan biri yapar. Ultimate Specs'e göre Jaguar, E-Type için üç motor teklif etti. 3.8L sıralı altı motor 4.000 rpm'de 260 bhp üretirken, 265 bhp üreten 4.2 litrelik XKE (o zamanlar için) 7.2 saniyede dikkate değer bir sürede 60 mph hıza ulaştı ve maksimum 150 mph hıza ulaştı. 5.3L V12 Series 3, 314 bhp üretti ve 135 mph'ye giderken 7.0 saniyede 60 mph'ye hızlandı. Jaguar, yarış teknolojisini kullanarak, gövde küvetini motoru destekleyen, ekstra burulma gücü ve azaltılmış ağırlık sağlayan boru şeklinde bir çerçeveye bağladı. Ön ve arka bağımsız süspansiyon, kremayer ve pinyon direksiyon ve disk frenlerle birlikte bu, olağanüstü yol tutuşu sundu.

Jaguar XK120

Jaguar XK120

Jaguar, XK120'yi 1948'de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan ilk spor otomobili olarak piyasaya sürdü. Altı yıldır üretilen iki kişilik roadster, bugüne kadar yapılmış en çekici otomobillerden biri olarak kabul ediliyor. 160 hp üreten alüminyum alaşımlı bir silindirde çalışan son teknoloji çift üstten eksantrik miline sahip 3.4 litrelik altı silindirli bir motor ilk modellere güç veriyordu, ancak 1954'te XK120 etkileyici (dönem için) 210 beygir gücü geliştirdi.

İlk testler sırasında, spor araba 10 saniyede 0 – 60 mil hızlanarak maksimum 124.6 mil / saat hıza ulaştı (bu nedenle adı). Yeni Atlas'a göre XK120, 1949'da en hızlı üretim otomobili rekorunu elinde tutuyordu. Klasik yol versiyonu XK120, ahşap çerçeveli bir gövdeye ve el yapımı alüminyum panellere sahipti. Jaguar, yarış versiyonlarını daha hafif alüminyum gövdeler, çıkarılabilir ön camlar, daha güçlü motorlar ve sürücüleri yaklaşan enkazdan korumak için tasarlanmış aero ekranlarla üretti.

İngiliz yapımı otomobil, ABD'li otomobil üreticilerine Chevrolet Corvette de dahil olmak üzere kendi iki kişilik roadster'larını tasarlama ve üretme konusunda ilham verdi . Jaguar, 1948'de üretim başladığında yalnızca 200 XK120 otomobil üretmeyi planladı. Ancak klasik İngiliz spor otomobiline olan talep, şirkete, çoğu ABD'ye sevk edilen çok yıllık üretim çalışması sırasında 12.000'den fazla araç üretmesi için ilham verdi.

Yüksek üretim rakamlarına rağmen, bugün satılık eski bir Jaguar XK120 bulmak zorlu bir iştir ve bulunduğunda alıcı genellikle 150.000 dolardan fazla öder.

Jaguar Mark 2

Jaguar Mark 2

Jaguar, popüler MK1'in halefi olarak 1959'da dört kapılı, orta boy lüks bir araç olan MK2'yi tanıttı . 1967'ye kadar üretilen araba, ikonik bir İngiliz spor salonu haline geldi ve araba kovalama sahneleri olan aksiyon filmlerinde genellikle dedektifler ve banka soyguncuları için en iyi seçim oldu. Performans, hızlı tepki veren yol tutuşu ve iç lüksün birleşimi aynı zamanda klasik otomobil tutkunları arasında Mk2 için bir talep yarattı.

MK2'nin dış kısmındaki iyileştirmeler arasında daha ince kapı direkleri, daha büyük pencereler, daha geniş bir ızgara, daha fazla cam ve yeniden şekillendirilmiş bir arka uç vardı. İç modifikasyonlar, doğrudan sürücünün önüne taşınan enstrümanlar, arka yolcular tarafından kullanılmak üzere piknik masaları ile donatılmış yeni yatar ön koltuklar ve iyileştirilmiş bir ısıtıcı ile yeni bir gösterge paneli düzenini içeriyordu. Jaguar, MK1'in ürkek davranış özelliğini hafifleten geniş izli bir arka süspansiyonla MK2'nin yol tutuşunu iyileştirdi. Yeniden açılı bir salıncaklı ön uç, virajlarda kontrolün korunmasına da yardımcı oldu.

MK2 üç motor seçeneğiyle geldi: 2.4, 3.4 ve 3.8L. 2.4L, yalnızca 120 bhp üretti ve 3,204 pound ağırlığındaki bir araba için yetersizdi. Bununla birlikte, 5500rpm'de 220bhp ve 3000rpm'de 240 lb-ft tork üreten 3.8L, dört vitesli bir manuel (dört vitesli otomatik isteğe bağlı) ile eşleştirildi ve 3.288 pound ağırlığındaki biraz daha ağır MK2 için fazlasıyla yeterliydi. 3.8 Jaguar MK2 , 0'dan 60 mph'ye 8,5 saniyede saygın bir hıza ulaşır ve 17 mph'lik bir yakıt verimliliği ile 125 mph'lik bir azami hıza ulaşır.

Jaguar D Tipi

Jaguar D Tipi

1954'ten 1957'ye kadar üretilen Jaguar D-Type, yoldaki C- Type'ı temel alan , ancak önemli yapısal ve aerodinamik tasarım farklılıklarına sahip oldukça başarılı bir yarış arabasıydı (1955, 1956 ve 1957'de Le Mans'ı kazandı). D-Type, hem XK120'ye hem de C- Type'a güç sağlayan 3.4 litrelik, çift kamlı, sıralı-6 motoru kullandı  . 160 ile 180 beygir gücü arasında üretim yapan değirmen, XK120'yi dünyanın en hızlı üretim arabası yapsa da Jaguar, iyileştirmelerin D-Type'ı daha da iyi bir yarış arabası yapacağını hissetti.

1954 yılında, ilk üretildiğinde, D-Type 3.4L motor 245 beygir gücü üretti ve sonunda yaklaşık 300 beygir gücü üretti. Dört vitesli manuel şanzımanla eşleştirilmiş 245 beygir gücündeki motorla bile, Jaguar 0'dan 60 mil / saat hıza 4,7 saniyede çıktı ve 167,8 mil / saat maksimum hıza ulaştı. Ancak D-Type motor ne kadar dikkat çekici olsa da, hafif malzemeler ve aerodinamik teknoloji yarış arabasını benzersiz kıldı. D-Type, stresli alüminyum gövde panellerinden yapılmış monokok bir küvet kullanan bir tasarımı kullanan ilk otomobillerden biriydi. Jaguar ilk prototipleri magnezyumla yaptı ancak maliyet nedeniyle alüminyuma geçti.

D-type'ın en karakteristik özelliği, sürücü tarafında garip görünen arka yüzgeç, yarış arabasının ilk tasarımının bir parçası değildi. Jaguar, Jaguar sürücülerinin Mulsanne düzlüğünde 180mph'nin üzerinde hız elde etmelerini sağlamak için yüksek hızlı stabiliteyi artırmak için bazı Le Mans'a özel otomobillere bu armatürü ekledi.

Jaguar XKSS

Jaguar XKSS

1956'da, D-Type'ın Le Mans'taki zaferler de dahil olmak üzere uluslararası spor araba yarışlarındaki başarısının ardından Jaguar, motor sporlarından çekilmeye ve yol arabalarına odaklanmaya karar verdi. O sırada Jaguar'ın Coventry'deki Browns Lane fabrikasında çeşitli tamamlama aşamalarındaki 25 D tipi ünitesi vardı (bir fabrika yangını dokuz arabaya zarar verdi). Şirket, şasiyi terk etmek yerine, üstyapıya birkaç temel değişiklik ekleyerek D-Type'ın yollara uygun bir versiyonunu yaratmayı seçti. Böylece dünyanın ilk süper arabası Jaguar XKSS doğdu.

Jaguar, araca atlama ve inme ihtiyacını ortadan kaldıran bir yolcu tarafı kapısı, krom çerçeveli bir ön cam ve yüksek hızda rüzgarı engelleyen yan camlar, katlanır bir tavan ve krom ön ve arka tamponlar ekledi. Ancak sürücünün arkasındaki ünlü D-Tipi stabilizatör kanadının kaldırılması belki de en önemli görsel değişiklikti. Yola uygun spor otomobil, arka tekerleklere dört vitesli manuel şanzıman aracılığıyla güç sağlamak için 262 bhp ve 260 lb-ft tork üreten D tipi 3.4L motoru kullandı. En hızlı turlara göre, XKSS 6.8 saniyede 60 mph hıza çıktı ve 159 mph maksimum hıza ulaştı.

Mart 2016'da Jaguar, sonunda Browns Lane yangınında kaybedilen dokuz XKSS'yi inşa ederek başlangıçta planlanan 25 otomobillik üretim çalışmasını tamamlayacağını duyurdu. Orijinal bir XKSS satın almak pek çok koleksiyoncu için ulaşılamaz, ancak çoğu için bir "Devam" modeline bile dokunulmaz. 2020'de 1957 Jaguar XKSS Continuation 1.985.000 dolara satıldı.

Jaguar XJ-S

Jaguar XJ-S

Jaguar, 1975'te XJ-S'yi tanıttığında, şimdiye kadar yapılmış en güzel İngiliz spor arabalarından biri olan ikonik E-Type'ın yerini aldı. XK-E, birçok meraklı tarafından hala sevilirken, güncelliğini yitirdi ve en yakın rakiplerinin teknolojik özelliklerinin gerisinde kaldı. İngiliz otomobil üreticisi, çok daha büyük lüks grand tourer ile eleştirmenleri ve alıcıları şaşırttı.

Jaguar, XJ-S'yi yirmi yıldan fazla bir süredir üretti ve erken satışlar hayal kırıklığı yaratırken (1980'de sadece 1000 araba), model toplam 98.000'in üzerinde üretimle bugüne kadarki en başarılı Jaguar oldu ve E-Tipi rekorunu kırdı. Jaguar, XJ-S'yi bir fastback coupe olarak piyasaya sürdü, ancak 1970'lere hakim olan sağlık ve güvenlik mevzuatı nedeniyle 13 yıl boyunca üstü açılır bir otomobil üretmeyi erteledi. 20 yılı aşkın üretim süresi boyunca Jaguar, çeşitli altı ve on iki silindirli motorlar sundu. Otomobil Kataloğu'na göre , 298 beygir gücü üreten 6L V12'ye sahip 1996 2 kapılı bir fastback coupe, 6.6 saniyede 60 mil hıza çıktı ve 162 mil / saat maksimum hıza giderken 15.2 saniyede çeyrek mile ulaştı.

1991'de Jaguar, XJ-S'nin stilini düzeltti ve onu XJS olarak yeniden adlandırdı . Yeni sürüm, XJ40'ta kullanılan 4.0 litrelik AJ6 'Sport' özellikli motor veya daha büyük 6.0L V12 (1992'de) ile geldi. Bu son araçlar, 20 yılı aşkın geliştirme sürecinden yararlandı ve XJ-S serisinde sunulan en iyi Jaguar'ı temsil etti.

Jaguar XJ220

Jaguar XJ220

Jaguar'ın 1998'de İngiliz Uluslararası Motor Show'da tanıtılan XJ220 için ilk tasarımı, FIA B Grubu yarışlarına uygun dört tekerlekten çekişli ve V12'li bir yarış arabası önerdi. Bununla birlikte, spor otomobil üreticisinin başlıca rakipleri, 959'u ile Porsche ve F40 ile Ferrari, daha az ağırlıkla daha fazla güç üreten kompakt, turboşarjlı motorları zaten uygulamıştı.

Jaguar, Tom Walkinshaw Racing ile işbirliği içinde, karmaşık ve ağır dört tekerlekten çekiş sistemini terk etmeye ve güç çıkışı, emisyonlar ve güvenilirlik sorunlarıyla boğuşan V12'yi 3.5L V6 çift turboşarjlı motorla değiştirmeye karar verdi. Yeni kompakt motor, dingil mesafesini kısaltmaya, ağırlığı azaltmaya ve daha fazla güç ve tork sunmaya yardımcı oldu. Altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilen V6, arka tekerleklere etkileyici bir 542 beygir gücü ve 475 lb-ft tork gönderdi.

Motor Trend'e göre , zarif spor otomobil 0'dan 60 mph'ye iddia edilen 3,6 saniyede hızlandı ve 212 mph maksimum hıza ulaştı. Yeni Jaguar XJ220 , 1990'ların ortalarında olağanüstü McLaren F1 rekabeti alt üst edene kadar, kısa bir süre de olsa, zamanının en hızlı üretim otomobili olarak rekor kırdı . Ancak rekor kıran performansı ve benzersiz zarif şekli, süper otomobili başarılı kılmak için yetersizdi. Küresel bir durgunluk ve zorlu satışlardan etkilenen Jaguar, 1992 ve 1994 yılları arasında (planlanan 350 adetten) yalnızca 282 adet XJ220 üretti ve sattı. Bugün, Jaguar XJ220'ler açık artırmada 300.000 ila 500.000 ABD Doları aralığında satılmaktadır.

Jaguar XK

Jaguar XK

Jaguar XK, 1996'dan 2014'e kadar (2015 model yılı) üretilen iki kişilik lüks bir grand touring otomobilidir. XJX olarak bilinen birinci nesil model, XJS modelinin yerini aldı ve 2006 yılına kadar dönüştürülebilir veya coupe olarak mevcuttu. Başlangıçta Jaguar, her iki donanımı da 290 beygir gücü üreten 4L V8 ile sundu, ancak birkaç yıl sonra değirmeni Aynı motorun 370 beygir gücünde kompresörlü versiyonu. Car and Driver 5,9-6,0 saniyede 60 mil hızlanma, 14.4-14,5 saniyede çeyrek mil ve 155 mil maksimum hız talep etti.

Gerçek Jaguar tarzında, lüks XKX, geleneksel olarak sedanlar için ayrılmış ön panel, orta konsol ve konsol üzerinde girdap şeklinde kabartmalı ahşap panellerle süslenmiş tamamen deriden yapılmış bir iç mekana sahipti. Arabalar ayrıca uyarlanabilir hız sabitleyici ve yan hava yastıkları ile geldi.

Birinci nesil XK olağanüstü bir grand tourer iken, ikinci nesil daha da iyiydi. 2007'de iki kapılı açılır açılır tavanlı ve iki kapılı coupe olarak tanıtılan yeniden tasarlanan XK, şık bir alüminyum gövdeye sahipti. Hafif malzeme, coupe'nin ağırlığını 200 pound azaltırken gövde sertliğini %30 oranında artırdı. Yeni Cabrio, birinci nesil versiyondan yüzde 19 daha hafifti ancak yüzde 50 daha fazla burulma sertliğine sahipti. Değişiklikler, hassas direksiyon ile birleştiğinde, daha kaslı ve atletik bir sürüşle sonuçlandı. 2015 yılına gelindiğinde, baskın hatları, geleneksel İngiliz stili ve 385 beygir gücü ile Jaguar XK, mükemmel touring otomobili haline gelmişti.

Jaguar C Tipi