Bu yiyecekleri daha çok yemek için 7 iyi neden | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bu yiyecekleri daha çok yemek için 7 iyi neden

Böğürtlen, yaban mersini, kırmızı üzüm ve soğanın sağlığın kusursuz yardımcıları bulunduğunu ...
Bu yiyecekleri daha çok yemek için 7 iyi neden

Bu yiyecekleri daha çok yemek için 7 iyi neden

Kuersetin (Quercetin), suda çözünür bitki maddeleri olan flavonoidler grubuna ait kuvvetli bir antioksidandır. Meyve ve sebzelerin donuk, lacivert ve koyu kırmızı renginden mesul olan bu bitki pigmentidir.

Böğürtlen, yaban mersini, kırmızı üzüm ve soğanın sağlığın kusursuz yardımcıları bulunduğunu biliyoruz. Bunun sırrı kısmen kuersetin maddesinde yatıyor. Fakat bu tür yiyecekler kuşkusuz diğer kuvvetli antioksidanlar da içerir.

En varlıklı kuersetin kaynağı taze kırmızı soğandır, 1 kilogram kırmızı soğan 300 mg'a kadar kuersetin içerebilir.

Kuersetin ilaveten taze nar suyu, kırmızı elma ve brokolide de bol miktarda bulunur.

KUERSETİNİN SAĞLIĞA 7 FAYDASI


Kuersetin, diğer flavonoidler gibi antiviral, antimikrobiyal ve antialerjik bilhassare sahiptir. Bu flavonoid, kalbi ve bağışıklığı güçlendirir. Araştırmalar ilaveten kuvvetli kanser engelleyici bilhassarine sahip bulunduğunu göstermiştir.

Kuersetin, iltihap engelleyici bilhassari yardımıyla Romatoid artrit ve diğer otoimmün hastalıklar gibi detaylı inflamatuar sıhhat problemlerine da yardımcı olur.

Alerjileri ve Astımı Giderir

Kuersetin, antihistaminik tesiri yardımıyla mevsimsel alerjilerin yanı sıra belirli besinlere karşı toleranssızlığa da büyük ölçüde yardımcı olur. Burun akıntısı, horlama, hapşırma, şişkinlik gibi hoş olmayan alerji semptomlarını azaltır.

Vücudunuz natural olarak alerjik reaksiyonu tetikleyen maddeler olan histaminler üretir. Kuersetin onlarla savaşır ve alerjilere karşı bedeni tam manasıyla iyileştirir.

Kuersetin ilaveten astıma da yardımcı olabilir. Çalışmalar ilaveten üst solunum yollarının iltihaplanmasını giderdiğini de göstermiştir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Sık sık kuersetin yönünden varlıklı gıdalar tüketirseniz, kan damarlarınız daha sıhhatli olur ve dolaşımınız daha iyi duruma gelir. Bu otomatik olarak daha sıhhatli ve daha kuvvetli bir kalp ve daha az ateroskleroz riski manasına gelir.

Kuersetin, bugünümüzde giderek çoğalan sayıda can almakta olan kardiyovasküler hastalık tehlikesini azaltmak amacıyla bilhassa ileri yaştakilere önerilmektedir.

Kanser Gelişimini Önler

Kuersetin, bedende serbest radikallerin namacıyla bulunduğu hasarı ve ilaveten tümör gelişim faktörlerini azaltır. Bu amaçla, daha çok meyve ve sebze tüketen bireylerin kansere yakalanma risklerinin daha düşük olması muazzam değildir.

Birkaç çalışma, bu flavonoidin kanserin büyümesini ve yayılmasını denetim ettiğini göstermiştir. Hem de birtakım araştırmalar, kuersetinin kemoterapinin sinir sistemi hasarı, baş ağrısı ve süreğen ağrı gibi zararlı tesirlerini hafiflettiğini göstermiştir.

Geçirgen Bağırsak Sendromuna Yardımcı Olur

Çalışmalar, süreğen stresin bağırsaktaki mast hücrelerinin (bağışıklık sistemi hücreleri) kararsızlığına yol açtığını göstermiştir. Bu, bağırsak duvarının geçirgenliğine namacıyla olabilir. Kuersetin, mast hücrelerine yardımcı olur ve böylelikle geçirgen bağırsak belirtisi problemini engel olur ya da hafifletir.

Hem de hücreler arasındaki bağlantıları güçlendirdiği bilinmektedir.

Cildin Sağlığını İyileştirir

Cildinizde daha genç bir manzara elde etmek istiyorsanız, yeşil yapraklı sebzeler gibi kuersetin yönünden varlıklı besinleri olası bulunduğunca sık tüketin. İltihap engelleyici bilhassari yardımıyla kuersetin, cildin dermatit ve ışığa duyarlılığına yardımcı olur. Her iki halde da, bu flavonoidin çok iyi bir yardımcı bulunduğu kanıtlanmıştır.

Kuersetin, hücre hasarını önlemenin yanı sıra cildi besler ve erken yaşlanmasını engel olur.

İltihaplanmayı ve Ağrıyı Azaltır

Kuersetin bedendeki inflamatuar sitokinlerin aktivitesini azaltır, bu da iltihaplanmanın namacıyla bulunduğu ağrıda azalmaya namacıyla olur. Hem de prostaglandin üretimini engeller, böylelikle ağrı ve iltihabı da azaltır.

Kuersetin kullanımının artrit, prostat hastalığı ve solunum yolu hastalığına yardımcı bulunduğu bilinmektedir.

Şeker Hastalığına Karşı Korur

Kuersetin, kan şekeri seviyelerini düşürür. Bu bitki pigmenti ilaveten pankreasın insülini daha basit salgılamasına yardımcı olur ve tip 2 diyabetin tipik özelliği olan insülin direncinin gelişmesini engeller.

Nöropati, retinopati ve katarakt gibi diyabetin zararlı tesirlerini de azaltır.

HER GÜN KUERSETİN ALMAK İÇİN İPUÇLARI


Günlük tavsiye edilen bir kuersetin miktarı yoktur. Besin ve takviyeler yolu ile günde 500 mg'a kadar kuersetin alınabilir, fakat daha ufak miktarlar bile size sıhhat yararları sağlayacaktır.

Her gün taze kırmızı soğan ya da taze sıkılmış nar suyu tüketerek beneninize bu mühim flavonoidi sağlamış olursunuz. Hem de yeşil çay da varlıklıdir, bu amaçla her gün bu süper sıhhatli sıcak içecekten bir fincan içebilirsiniz.

Sağlıklı olması ve yüksek miktarda kuersetin içermesi amacıyla her vakit taze ve organik olarak yetiştirilen sebze ve meyveleri seçin.

Kuersetin yönünden varlıklı gıdalar:

- Kırmızı soğan (en varlıklı kaynak)

- Dut

- Elma

- Siyah üzüm

- Narenciye

- Lahana

- Brokoli

- Domates

- Nar

- Kuşkonmaz

- Maydanoz

- Adaçayı

- Zeytinyağı

- Kakao

- Yeşil çay