Borsa istanbul Güne yükselişle başladı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Borsa istanbul Güne yükselişle başladı

Borsa İstanbulda BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,43 artışla 4.681,71 puandan başladı. Açılışta BIST 100 ...
Borsa istanbul Güne yükselişle başladı

Borsa istanbul Güne yükselişle başladı

Bankacılık endeksi yüzde 0,12 ve holding endeksi yüzde 0,24 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,42 ile gıda, içecek, en çok kaybettiren yüzde 0,12 ile orman, kağıt, basım oldu.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 1,57 değer kazanarak günü 4.661,68 puandan kapattı.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD'deki borç limiti krizinin çözüleceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle pozitif bir seyir izlendiğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre liderleriyle dünkü görüşmesi ardından Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, borç limiti konusu ile ilgili verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, ABD temerrüde düşmeden bir anlaşmaya varacaklarından emin olduğunu bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de piyasaya kadar borç limiti anlaşmasının yapılabileceğini dile getirdi.

Öte yandan, ABD'de ekonomik aktivitenin kuvvetli kalmaya devam etmesi ABD Merkez Bankası'nın (Fed) istikbal ayki toplantıda alacağı kararlara dair belirsizlikleri artırırken, Banka'nın haziranda 25 baz puan faiz artırabileceğine yönelik beklentiler yüzde 28'e yükseldi.

Analistler, ABD'de bugün perakende devi Wallmart'ın finansal sonuçlarının açıklanmasının beklendiğini belirterek, şirketin istikbal devre projeksiyonlarının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini aktardı.

Bugün vatan içersinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Pazar Katılımcıları Anketi ve Finansal İstikrar Raporu, vatan dışında ise ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed iş manzarası endeksi ve 2. el konut satışlarının takip edileceğini belirten analistler, teknik yönden BIST 100 endeksinde 4.750 ve 4.900 seviyelerinin direnç, 4.600 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.