Bir AB ülkesi daha Bayraktar TB2 satın aldı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bir AB ülkesi daha Bayraktar TB2 satın aldı

Baykar doğrulusunda tasarlanan Bayraktar TB2 SİHA, dünyanın gündeminde olmaya devam ediyor. Çok kısa bir vakit ...
Bir AB ülkesi daha Bayraktar TB2 satın aldı

Bir AB ülkesi daha Bayraktar TB2 satın aldı

Romanya Savunma Bakanlığı doğrulusunda oluşturulan duyuruya göre Avrupa Birliği delegesi Romanya, Polonya’nın sonrasında Bayraktar TB2 satın alan ikinci üye ülke oldu. Romanya, 321 milyon dolar karşılığında 18 adet Bayraktar TB2 aldı. İhale neticesi Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nin kamu ihale projelerine yoğunlaşan ekinin çevrimiçi versiyonu olan Tenders Electronic Daily internet sitesinde yayınladı.

İnsansız hava araçları, Romanya Hava Kuvvetleri'nin emekliye ayrılmadan evvelce MiG-23'lere ev sahipliği yapan 93. Hava Üssü'nü işlettiği Temeşvar şehrine teslim edilecek. Teslim alındığında Romanya, Polonya'dan sonra TB2'leri kullanan ikinci AB ülkesi ve Türkiye dışında sipariş veren üçüncü Avrupalı NATO delegesi olacak.

Bu satın almalar, Romanya Ordusu'nun 2040 senesine kadar gerçekleştirmeyi planladığı ve kuvvetlere esneklik, genişletilmiş durumsal farkındalık ve artırılmış ateş kuvveti gerçekleştiren yeni askeri teçhizat ve silah sistemleri gerçekleştirmeyi hedefleyen dönüşümün bir parçası olarak meydana konan hedeflere katkıda bulunacak. Bloomberg'in haberine göre Romanya, 2023 senesinde savunma bütçesini GSYH'nin yüzde 2,5'ine çıkarmayı planlıyor. Ülke geride bıraktığımız sene savunma harcamaları amacıyla aşağı yukarı 6 milyar dolar ayırmıştı. Bu ayın ilk haftalarında Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'in internet sitesinde yayınlanan bir bildirimde Bükreş'in hava kuvvetlerini modernize etme çabaları kapsamında F-35'leri de satın almayı düşündüğü belirtilmişti.