Bedelli askerlikte yeni dönem | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bedelli askerlikte yeni dönem

Yeni düzenlemelere göre, askerlik çağına giren ve fiili askerlik hizmetine başlamamış olan yükümlüler, ...
Bedelli askerlikte yeni dönem

Bedelli askerlikte yeni dönem

Milli Savunma Bakanlığı, "Askeralma Yönetmeliği"nde önemli değişiklikler yaptı. Yeni "Askeralma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre, bedelli askerlik için başvuru yapıp kurada hak kazanıp sonra vazgeçen kişiler, bir daha bedelli askerlik için başvuru yapamayacaklar.

Yeni düzenlemelere göre, askerlik çağına giren ve fiili askerlik hizmetine başlamamış olan yükümlüler, elverişli askerlik raporu almış olmaları ve daha önce kura veya sınıflandırma işlemine müteakip bu haktan vazgeçmemiş olmaları şartıyla bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilecekler.

Ayrıca, kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler, iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar ve kura veya sınıflandırma öncesi vazgeçenler, müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden müracaat edebilecekler. Ancak, kura veya sınıflandırma işlemi sonrası bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip bu haktan vazgeçenlere yeni bir başvuru hakkı verilmeyecek.

Yeni düzenlemeler ayrıca, askerlik hizmetine başlamamış olan askeri öğrencilerin, subay ve astsubayların, uzman erbaşların ve adayı iken ayrılanların da, istekleri halinde bedelli askerlik hizmeti kapsamından yararlanabileceklerini belirtiyor.

Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılan yükümlülerin ise, tekrar Türk vatandaşlığına döndüklerinde bedelli askerlikten yararlanabilme hakkı olmayacak. Bu yükümlülerin askerlik durumları, bedelli askerlik müracaatından önceki durumlarına göre belirlenecek.