Bayraktar Kemankeş seyir füzesi tanıtıldı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Bayraktar Kemankeş seyir füzesi tanıtıldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde bu sene tekrardan ...
Bayraktar Kemankeş seyir füzesi tanıtıldı

Bayraktar Kemankeş seyir füzesi tanıtıldı

Baykar Platform Mühendislik Takım Lideri Burak Özbek, Bayraktar Kemankeş'in, stratejik hedeflere Bayraktar TB2 ile taarruz yenekeğini çoğaltmak amacıyla geliştirildiğini söyledi. Özbek, füzenin, Bayraktar TB2'nin yanı sıra geliştirdikleri başka bütün insansız hava araçlarıyla birleşik olabildiğini bildirdi.

Füzenin adını en zorlu şartlarda hedeflerini tam isabetle vuran okçulardan aldığı verisini veren Özbek, "Biz de aynı isabeti mini seyir füzemizle sağlayacağımız amacıyla adını Kemankeş koyduk." dedi.

"TB2'nin kabiliyetlerini çok artıracağını düşünüyorum"


Bayraktar Kemankeş'in muharebe sahasında sağlayacağı avantajlara değinen Özbek, şu şekilde konuştu:

Şu anda kullandığımız lazer güdümlü mühimmatlarda amaca yaklaşmanız, amacı görmeniz gerekiyor. Bu da sizi risk bölgesine sokuyor. Kemankeş özelinde TB2 ya da ana platform uçakla havadan havaya haberleşme sağladığımız için, çok daha uzak mesafeden, riskli bölgeye girmeden bile düşman unsurlarına taarruz yapabilecek bir kabiliyete erişmiş oluyoruz. Kendi üstünde gimbal sistemi ve suni zekayla görüntü işleyerek de amaca taarruz gerçekleştirebiliyor. Aynı vakitte kendi üstünde karışıma dirençli GNSS sistemleriyle elektronik savaş ortamlarında da vazife yapabiliyor. Bu anlamda TB2'nin kabiliyetlerini çok artıracağını düşünüyorum.

Çalışmalarına geride bıraktığımız sene başladıkları seyir füzesi amacıyla uçuş testleri adımında olduklarını belirten Özbek, uçuş testlerinin devam ettiğini, bu sene seri üretime başlamayı amaçladıklarını kaydetti. Özbek, Teknofest ardından 1-2 ay içersinde ilk atışı sağlamayı planladıklarını, ardından motorlu uçuş testleri yapılacağını anlattı.

6 kilogram savaş başlığı, 1 saat havada kalma


Burak Özbek, Bayraktar Kemankeş'in teknik özelliklerine dair soruya da şu cevabı verdi:

Kemankeş'in toplam ağırlığı 35 kilogram. 6 kilogram ağırlığında savaş başlığımız var. Yani düşündüğümüz vakit gerçekte TB2'nin taşıdığı mühimmatlara benzer ağırlıkta bir savaş başlığı ağırlığı var. Dolayısıyla tahrip tesiri onlara benzer olacaktır. Ek olarak üstünde jet motoru bulunduğu amacıyla yani mini bir seyir füzesi gibi de düşünebiliriz. Bahsettiğim haberleşme menzili şu anda 50 kilometre, gelecekte 100 kilometreye gidecek ama kendi uçuş menzilini düşündüğümüz vakit 250 kilometre kadar gidebiliyor. Bir saate yakın havada kalabiliyor. Tüm irtifa, uçuş hızı, sıcaklık ya da amaç bilgilerini, aynı vakitte kamera görüntüsünün tamamını TB2'ye aktarıyor ve TB2'nin yer denetim istasyonuna iniyor. Bu bağlamda düşündüğümüz vakit TB2 ile esasen belli bir mesafeye gidiyorsunuz, ek olarak bir de Kemankeş ile gittiğiniz vakit çok ciddi, 400 kilometrelere varan menzillerden bahsediyoruz.

Bayraktar TB2'nin yetenekleri daha da artacak


Bayraktar TB2'nin Kemankeş ile kazanacağı yeteneklere ilgi çeken Özbek, şunları kaydetti:

Arada haberleşme bulunduğu amacıyla çok uzak mesafeden görüntü alabileceğiz. Çok uzak mesafeden TB2'nin yönetmekte bulunduğu diğer bir insansız hava aracı gibi düşünebilirsiniz. Mühimmat amacıyla lazer güdümlü olmasından bahsetmiştik. Lazer güdüm amacıyla amacı görmeniz lazım. Artık TB2'den görmeden bile bir amaca taarruz gerçekleştirebileceksiniz. Düşman hattının arkasındaki çok stratejik hedeflere karşı TB2'yi çok daha etkin şekilde kullanılabilecek duruma getirecek.