Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından Türkiyeye 500 milyon euro | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından Türkiyeye ...

Yeşil ekonomi son senelerde bütün dünyanın ortak hedefi olarak ilerliyor. Bu aşamada, oluşturulan bildirime ...
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından Türkiyeye 500 milyon euro

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından Türkiyeye 500 milyon euro

Yeşil ekonomi son senelerde bütün dünyanın ortak hedefi olarak ilerliyor. Bu aşamada, oluşturulan bildirime göre Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'ye Yeşil Ekonomi Finansman Fonu kapsamında 500 milyon euro finansman sağlayacak.

Fonun hedefi yeşil ekonomi hedeflerine ulaşmak

EBRD'nin Türkiye'ye verilen arka planda iklim hedeflerine ulaşılması amaçlanıyor. Sonuç olarak  2053'teki sıfır emisyon hedefine ulaşacak, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla enerji verimliliğini artıracak, iş yapma sistemlerinde yeşil dönüşüm öp plana alınacak, sıfır emisyon  taahhüdünü desteklenecek ve düşük karbonlu dönüşüme ulaşmak hedefli projeler desteklenecek.

"Türkiye, Paris Anlaşması'nı onaylamasının sonrasında iklim hedeflerinin daha iddialı duruma geldi"


EBRD Finansal Kurumlardan Sorumlu Türkiye Başkan Vekili Arthur Poghosyan, Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamasının sonrasında iklim hedeflerinin daha iddialı duruma yaklaştığını ve 2053'te sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt ettiğini söyledi.
Bu hedeflere ulaşılması amacıyla yeşil yatırımların süratle yükselmesi gerektiğine ilgi çeken Poghosyan, "Türkiye amacıyla oluşturduğumuz GEFF, 500 milyon euro. Bu miktar, bankanın Türkiye'de bugüne kadarki enerji verimliliğiyle temaslı fonları arasında en büyüğü. Fonun büyüklüğü ve dizaynı, Türkiye'nin yeni iklim taahhütleriyle uyumlu." diye konuştu.

Mevcut yatırımlar desteklenerek, iş yapma biçiminde dönüşüm sağlanacak

Poghosyan, yeni GEFF'in Türkiye'de belli yatırımları desteklemeye devam ederken, aynı vakitte Türk bankaları, leasing şirketleri ve kurumların bir bütün olarak iş yapma biçimindeki dönüşümü süratlendireceğini aktardı.

GEFF kapsamında Türkiye'deki banka ve leasing şirketlerine finansman sağlanacağını izah eden Poghosyan, bu kuruluşların da ideal şartları gerçekleştiren yeşil projelere yatırım yapan şirket ve işletmeleri destekleyeceğini dile getirdi.

"Yeşil finansal sistem ekonomideki dönüşümü süratlendıracak"

Yeşil Ekonomi

AA'nın hhaberine göre Poghosyan, şirketlerin GEFF'e ilk kez dahil edilen kurumsal iklim idaresi hususu ile ilgili teknik destek de alabileceğini söyleyerek şu şekilde devam etti:

"Daha yeşil bir finansal sistem, Türk iş dünyasının uluslararası sermayeye erişmeye devam etmesini sağlamanın ve 2053'e kadar net sıfır emisyon taahhüdüne ulaşması amacıyla gereken yatırımları desteklemenin anahtarı. Program, Türk şirketleri ve finansal kurumlarının rekabet gücünü artırmayı, Türkiye'nin finansal düzeneğinin yeşil büyüme hedeflerini daha iyi desteklemesini sağlayacak şekilde dönüşümünü süratlendırmayı hedefliyor. GEFF, gelecekte EBRD'nin finans sektörleriyle olan temasının asli ve özel bir içeriği durumunu alacak."

"Finansmanın belli bir vakit limiti yok"

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının programdan 53,5 milyon euroyla ilk yararlanan Türk bankası bulunduğunu kaydeden Poghosyan, "Şu anda diğer bankalardan da ilgi var ama değerlendirme adımında bulunduğu amacıyla adlarını tanımlamak amacıyla şimdilik erken. GEFF kapsamında sağlanacak finansmanın belli bir vakit limiti yok. Banka ve leasing şirketlerinin taleplerine bağlı ilerlenecek. İleride talebin yükselmesi halinde tabii ki genişletilebilir." ifadelerini kullandı.

Yatırımlarda artış sinyali

Düşük karbonlu dönüşümü desteklemek amacıyla sendikasyon, sermaye piyasaları ve garanti araçlarının yaygınlaştırılmasını süratlendıracaklarını altını çizen Poghosyan, EBRD'nin Türkiye'de Paris Anlaşması'nın onaylanmasından evvelce de yeşil yatırım hususu ile ilgili gerektiğince aktif bulunduğunu, Türkiye'nin yeni iklim taahhütlerinin finansmanın yükselmesinde ivme sağladığını anlattı.

Türkiye'deki 14 finans kuruluşuna CTF'den 80 milyon euro imtiyazlı finansman

EBRD'nin paylaştığı verilere göre, 2010'dan beri EBRD ve finansman ortakları Türkiye'deki 14 finans kuruluşuna Temiz Teknoloji Fonu'ndan (CTF) 80 milyon euroya yakın imtiyazlı finansman ve Avrupa Birliğinden aşağı yukarı 23 milyon avro hibeyle beraber 2,5 milyar euro finansman kullandırdı.

Yürütülen projeler yeşil ekonomiye hizmet etti

Bu kapsamda finanse edilen yenilenebilir enerji projeleriyle Türkiye'nin toplam güneş enerjisi kurulu gücünün yüzde 10'u, biyokütle ve atık kapasitesinin yüzde 8'i, yel enerjisi kapasitesinin yüzde 7'si ve jeotermal enerji kurulu gücünün de yüzde 5'inin oluşturulması sağlandı.

Bu projeler, geride bıraktığımız sene Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 1,8'ini (aşağı yukarı 6 teravatsaat) karşılarken, emisyonlarda yüzde 1,5 düşüş sağladı.

Söz hususu projeler 2021 fiyatlarıyla 265 milyon dolarlık kömür ithalatının da önüne geçti.

Bugüne kadar 371 projeye 15,5 milyar euro kaynak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

EBRD, Türkiye'de bugüne kadar 371 projeye 15,5 milyar euro kaynak sağladı. Bankanın 2020'de 1,7 milyar avro olan yatırımı, 2021'de 2 milyar avroya erişerek rekor düzeye çıktı. Bu yatırımların yüzde 55'ini sürdürülebilir projeler oluşturdu.