Araştırma: Bebekler annelerinin kokusunu alabildiğinde yabancılarla daha iyi bağ kurarlar. | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Araştırma: Bebekler annelerinin kokusunu ...

Anne vücudu kokusu, bebeklere diğer yetişkinlerle güvenli bir şekilde ilişki kurabileceklerinin sinyallerini ...
Araştırma: Bebekler annelerinin kokusunu alabildiğinde yabancılarla daha iyi bağ kurarlar.

Araştırma: Bebekler annelerinin kokusunu alabildiğinde yabancılarla daha iyi bağ kurarlar.

Bebekler, annelerinin doğal vücut kokusunu alabildiğinde yabancı kadınlara karşı sosyal olarak daha anlayışlıdır, bu da anne kokusunun bir güvenlik sinyali olarak işlev gösterdiğini düşündürmektedir. Önceki araştırmalar, annelerin benzersiz koku imzalarının bebeklerinin onları tanımasına ve acı çektiklerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olmasına izin verdiğini ortaya koymuştur. İsrail'in Herzliya kentindeki Disiplinlerarası Merkez'de yaara Endevelt-Shapira ve meslektaşları, anne kokusundaki sinyallerin bebeklerin yabancılara tepki verme şeklini de değiştirip değiştirmediğini merak etti. 62 anneden art arda iki gece pamuklu tişört giymelerini ve doğal kokularının kıyafetlere bulaşması için deodorant veya diğer kokulu ürünleri kullanmaktan kaçınmalarını istediler. Ortalama 7 aylık bebekleri sandalyelere bağlandı ve anneleriyle yaklaşık aynı yaşta olan, aynı bölgede yaşayan ve kendisi de bir anne olan yabancı bir kadınla tanıştırıldı. Bebeklerin burnunun dibinde annelerinin tişörtü olduğunda, aynı tertemiz tişörtü koklamalarından daha çok yabancıya gülümseme, gülme ve bakma olasılıkları daha yüksekti.

Her iki katılımcının kafasına takılan elektroensefalografi (EEG) cihazları, bebeklerin elektriksel beyin dalgalarının, annelerinin tişörtünü koklayabildiğinde yabancınınkiyle senkronize olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Aynı tür beyin dalgası senkronizasyonu, bebekler ve anneleri birbirlerine baktıklarında bulunur ve karşılıklı bağlantı hissetmenin bir işareti olduğu düşünülmektedir.

Endevelt-Shapira, bulguların "anne vücudu kokularının bebeklere sosyal gruplara geçişte, yeni ortamları keşfetmede ve yabancı ortaklarla iletişim kurmada yardımcı olabileceğini" gösterdiğini söylüyor.

Bu, evden battaniye veya sevimli bir oyuncak gibi bir "geçiş nesnesi" getirmenin neden küçük çocukların anaokuluna yerleşmesine yardımcı olabileceğini açıklayabilir, çünkü biraz anneleri gibi kokabilir, diyor.

Araştırmacılar, babaların veya diğer tanıdık bakıcıların kokusunun benzer bir etkiye sahip olup olmadığına bakmadılar, ancak şu anda bunu araştırmak için deneyler yapıyorlar. Endevelt-Shapira, "Babalık vücut kokularının yabancılarla kişilerarası senkronizasyonu da etkileyeceğini varsayıyoruz" diyor.

Endevelt-Shapira, insan bebeklerinin ebeveynleri dışındaki yetişkinlerle bağ kurmaktan yararlandığını, çünkü diğer türlerin gençlerinden daha çaresiz olduklarını ve genellikle daha geniş bir bakım çemberine ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Anne kokularının bu dış ilişkileri kolaylaştırması bu yüzden olabilir, diyor.

Endevelt-Shapira, mevcut çalışmada anne kokusunun bebeklerin kendi annelerine benzeyen kadınlarla bağ kurmasına yardımcı olduğunu, ancak etkinin farklı kültürlerden ve erkeklerden kadınlara uzanıp uzandığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.