Altın hesaplarını TLye çevirmenin altın yatırımcısına faydası ne olacak? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Altın hesaplarını TLye çevirmenin altın ...

Geçen haftalarda dolar/TLdeki yükselişten destek bulan gram altın bin lirayı aşmıştı. Kur Korumalı TL Vadeli ...
Altın hesaplarını TLye çevirmenin altın yatırımcısına faydası ne olacak?

Altın hesaplarını TLye çevirmenin altın yatırımcısına faydası ne olacak?

Geçen haftalarda dolar/TL'deki yükselişten destek bulan gram altın bin lirayı aşmıştı. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi ile dolar/TL kurunda sert düşüş yaşanırken altın fiyatları da 600 standardına kadar geri çekildi. Bugün belirtiler kararla, altın hesabını Türk Lirası mevduat hesaplarına çevirenlere Merkez Bankası destek verecek. Peki, altın hesabını TL'ye çevirmenin yatırımcıya yararı ne olacak? İşte altınla alakalı yeni planlamanin detayları

Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının sonrasında yürürlüğe girdiğini duyurduğu 'Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat' düzeneğinin sonrasında 'altın mevduatları' amacıyla de benzer atılım yapıldı. Resmi Gazete'de yaymlanan planlamaye göre; altın cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılım hesaplarına dönüşmesi durumunda mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacak. Peki altın hesaplarını TL'ye çevirmenin ne gibi faydaları olacak? İşte detaylar...

Ekonomist Ferhat Yükseltürk, altın hesaplarının kur korumalı TL mevduata dönüşümünü canlı yayında dşayetlendirdi.

Altını da mevduat hesabına çevirme tebliği geldi. Tebliğ altın yatırımcısına ne diyor?

Ekonomist Ferhat Yükseltürk, "Aslında altın yatırımcısına biraz daha teşvik edecek ve düzenin amacıylae çekecek planlamaler var. Burada yatırımcısına daha evvelceki oluşturulan planlamalerden çok ekstra vade olmasa da düzenin amacıylae sokarak bu arada daha güvenilir bir şekilde altınlarını saklamaya imkan gerçekleştiren bir planlama gibi duruyor. Burada önümüzdeki zamanlarda tabi bu altının sisteme kazandırılması hepimiz yönünden ve ülke ekonomisi olarak da olumlu olacaktır. Çünkü biz tasarruf açığı veren ülkeyiz ve olası bulunduğu kadar da büyümek amacıyla tasarruflara ihtiyaçlarımız var. burada yastık atında en son Bakan beyin açıkladığı 280 milyar dolar seviyesinde bir altın bulunduğu ön görü ediliyor. Bu sasenear tamamiyle belli varsayımlar altında oluşturulan hesaplamalar. Ancak ülke olarak geleneksel bir şekilde alın birikimimiz gerektiğince yüksek. Eğer bunların en azından yüzde 20 ya da yüzde 30'u ekonomiye kazandırılırsa hem bankacılık sektörü yönünden hem de sermaye gereksinimi duyan reel sektörümüz yönünden olumlu olacaktır. Büyümeye de olumlu bir katkı sağlayacaktır. İnşaallah önümüzdeki zamanlarda vatandaşlarımız buna ilgi gösterir ve bu doğrultuda belli bir mevduat girişi görebiliriz. Önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Mevcuttaki sisteme güvenin yükselmesi buna vesile olacaktır. Biraz da getiriler şayet daha cazip ve ilgi çekici olursa o yönden da altın tasarrufların ekonomiye kazandırılması yönünden mühim olacaktır. Yaşayıp göreceğiz gibi duruyor." dedi.

Burada bu davetiye banka hesabını altından mevduata çevirecekler amacıyla mi? Hem onun hem de yastık altında altın saklayanlar amacıyla mi sistem?

Aslında ikisini de hedefliyor yeni sistem. Türkiye'deki altın yatırımcısının profili ve psikolojisi biraz faklı bulunduğu amacıyla ne kadar ilgi olacağını bilmiyoruz. Gün sonucunda gerçekte dövize getirilen teşviklerin aynısının altın yönüne getirildiğini görüyoruz aynı kuru korumalı yerine altın korumalı bir ürüne dönmüş oluyor. Ancak bu arada yatırımcı çerçevesi ve psikolojisi ne şekilde evrilecek ve burada Türk Lirası getirisinden ziyade bunun diğer saiklerle uzun devre ninelerimiz yastık altında bir şey olursa diye tutan bir kitle var. Bu yönden hepsinin bankacılık düzenine girmesini beklemek şu aşamada gerçekçi değil. Ancak yastık altının yüzde 10 ya da yüzde 20'lik bölümünü bile kazandırabiliyorsak bizim amacıyla mühim. Diğer bankacılık sistemi amacıylase yönünden da mühim bir altın birikimi var. Burada uzun vadeli birikim yapanlar içersinde güzel bir ürün. Bu yönden bir ilgi olacak. Ancak tüm mevduatların tüm altınların buna kısa sürede dönmesini beklemek biraz iyimserlik olur. Ancak ne kadar döndürebilirsek o kadar başarı.

ARADAKİ FARK ÖDENECEK


Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre altın hesapları, hesap sahibinin isteği üstüne TL mevduat hesabına dönüştürülebilecek. 'Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat' hesabında kur farkında ortaya gelen dezavantaj gibi altından TL'ye dönüşte de vade sonucunda iki birim arasındaki oluşacak fark Merkez Bankası doğrulusunda karşılanacak. Altın hesaplarının Türk Lirası'na çevrilmesinde Merkez Bankası'nın o gün saat 11.00'de ilan edeceği gram altın fiyatı temel alınacak.

SÖZ KONUSU HESAPLARDA ALTIN FİYATLARI NASIL HESAPLANACAK?


Mevduat ve katılım bankalarınca açılan altın depo hesapları ile altın cinsinden katılım fonu hesaplarını amacıylae alan altın hesaplarının dönüşümünde Merkez Bankası doğrulusunda günlük olarak açıklanacak olan gram altın fiyatları kullanılacak. Yönetmelikte oluşturulan tanımlamalarda dönüşüm fiyatı, Altın hesaplarında tespit edilen altının Türk lirasına çevrildiği gün saat 11:00’de Merkez Bankası doğrulusunda ilan edilen gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatını; vade sonu fiyatı ise Türk lirası mevduat ya da katılma hesabının vadesinde saat 11:00’de Merkez Bankası doğrulusunda ilan edilen gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatını ifade ediyor.

3 AY, 6 AY YA DA 1 YILLIK VADELERDE HESAP AÇILACAK


Yönetmelik hükümlerine göre, TL'ye dönüştürülecek altın hesaplarına 3 ay, 6 ay ya da 1 sene vadeli TL mevduat ya da katılma hesabı açılacak. Bankaların mevduat hesabına uygulayacağı faiz seviyesi Merkez Bankasınca tespit edilen bir hafta vadeli repo ihale faiz seviyesinın altında olamayacak.

Bu kapsamdaki katılma hesabına sağlanacak getirinin Merkez Bankasının katılım bankaları ile açık pazar işlemleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vaadi ile alım işlemlerinde meydana gelen maliyetten düşük olması durumunda aradaki farkı katılım bankacılığı temelleri kapsamında katılım bankası karşılayabilecek. Karşılanmayan kısım amacıyla TCMB doğrulusunda ödeme yapılmayacak.

Vade sonucunda TL mevduat hesabı sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonucundaki katılma hesabı bakiyesi alakalı banka doğrulusunda ödenecek.

Vade sonu fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarın bankalar doğrulusunda ödenecek faiz ya da kâr payından yüksek olması durumunda, fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz ya da kâr payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat ya da katılma hesabı sahibine ödenmek üzere alakalı bankaya aktarılacak.

TL mevduat ya da katılma hesabından vadeden evvelce çekim yapılması durumunda Merkez Bankasınca fiyat farkına dair ödeme yapılmayacak. Dönüşüm desteğinden bir defa yararlanılabilecek.