Altay tankı bugün TSKya teslim edilecek | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Altay tankı bugün TSKya teslim edilecek

Altayın kuvvetli zırhının ortamında bir o kadar kuvvetli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla ...
Altay tankı bugün TSKya teslim edilecek

Altay tankı bugün TSKya teslim edilecek

Türkiye'nin savunma sanayide attığı adımlar seneler ortamında daha da dayanıklılaştı. Altay tankı projesi de bu güçlerden biri... Altay tankı ilk prototipin üstünden geride bıraktığımız vakit zarfında, çağdaş muharebe ortamının koşullarına ideal olarak yenilendi.

Kazandığı tercrübeler ile beraber "Yeni Altay" ismini aldı


Yurt dışından temininde sorun olan çoğu alt sistem yerlileştirilerek, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırıldı. TSK’nın son senelerde icra ettiği operasyonlar kapsamında edinilen tecrübelere dair ek özelliklerin kazandırıldığı milli tank “Yeni Altay” adıyla tekrardan tanımlandı.

Testler amacıyla bugün TSK’ya teslim edilecek

BMC CEO’su Murat Yalçıntaş geride bıraktığımız haftalarda bir müjde vererek, Yeni Altay tankının 23 Nisan 2023 tarihinde teslim edileceğini duyurmuştu.

İki adet Yeni Altay Tankı, bugün Sakarya Arifiye’de düzenlenecek törenle testleri amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Delinemez zırh teknolojisi

Tankların en büyük tehdidi olan zırh delici roketler, Altay'a işleyemeyecek. Genellikle Aselsan doğrulusunda tasarlanan ve değişik bir teknoloji ile imal edilen bir tank zırhıyla donatılacak olan Altay, sahada düşmanın korkulu rüyası olacak.

Bu vakte kadar hiç denenmemiş ve saklı tutulan bir zırhla kaplanan Altay, dayanıklılık ve güvenlikte rakiplerini geride bırakıyor.

120 mm Kuvvetli top

Altay'ın kuvvetli zırhının ortamında bir o kadar kuvvetli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatılacak olan Altay, ana silah olarak gerektiğince kuvvetli bir topa sahip olacak. Vurucu güç kabiliyeti yönünden da gerektiğince büyük bir kapasiteye sahip olacak olan Altay en az 8 kilometre öteden amacı tam 12'den vurabilecek.

Aselsan ve Roketsan'ın üstünde çalıştığı yeni teknolojiler ile Altay'ın menzilinin daha da artırılması planlanıyor.

Sınıfının en hafiflerinden

Heybeti ve donanımlarıyla öne çıkan Altay, bir o kadar da hafif. Genellikle hareket yenekeğini basitleştirmek adına hem kuvvetli hem dayanıklı hem de hafif malzemenin kullanılacağı Altay tankı tam 65 ton olacak.

Hafifliği yardımıyla yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak olan Altay, şuandan rakiplerini geride bırakmayı oldukça başardı.

Düşük maliyet yüksek kalite

18 ay sonra banddan inecek olan ilk Altay hem maliyet hem de kaliytesiyle gerektiğince verimli bir silah olacak. Mehmetçik'in ve vatanın yeni koruyucusu Altay, üretim maliyeti olarak muadillerinin yarısını yakalarken, nitelikte ise dünyanın en isi olarak tanınan Alman Leopard'ını yakaladı.

Altay'ın üretimiyle Türkiye bu alanda da bağımsızlığını ilan etmiş olacak.

Tek rakibi Alman Leopard

Türkiye'nin milli tankı olma özelliğini taşıyan Altay, şimdilik seri üretime geçmemesine karşın teknik özellikleri ve donanımlarıyla Alman Leopard'ıyla baş başa yarışıyor.

2. Seri üretime girdiğinde senede 750 adetlik kapasiteye ulaşması plan edilen Altay, bu başarı ile dünya savunma otoritelerinin de ilgisini çekti.

Altay ve Leopard'a ait birtakım karşılaştırmalar:

ALTAY Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz Motor gücü: 1.500 beygir Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $ Azami hız: 70 km

LEOPARD 2 Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm yivsiz Motor gücü: 1.500 beygir Maliyet: 5.7 milyon $ (2007) Azami hız: 72 km