Akkuyunun kıyı tesislerinin inşasında bir aşama daha tamamlandı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Akkuyunun kıyı tesislerinin inşasında bir ...

MERSİN (İHA) – Mersinin Gülnar eyaletinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci ...
Akkuyunun kıyı tesislerinin inşasında bir aşama daha tamamlandı

Akkuyunun kıyı tesislerinin inşasında bir aşama daha tamamlandı

MERSİN (İHA) – Mersin’in Gülnar eyaletinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesinin inşaat sahasında su tahliye düzeneğinin oluşturulmasına yönelik bir adım daha tamamlandı. Tamamlanan işlemle nükleer santral ekipmanlarının soğutulmasının sonrasında tuzdan ayrıştırılmış deniz suyunun boşaltılmasını sağlayacak olan drenaj kanalı ve sifon kuyusu birleştirilmiş oldu.

Su tahliye düzeneğinin oluşturulması, Akkuyu NGS’nin yüksek teknolojiye sahip kenar tesislerinin inşasında en mühim evrelerinden biri olarak öne çıkıyor. Akkuyu NGS’nin birinci ve ikinci güç ünitelerinde drenaj kanallarının ve sifon kuyularının inşaatı paralel olarak yürütülüyor. Bu tesislerin inşasında vardiyalı olarak sıksık çalışan 700 işçi ve eksper istihdam ediliyor.

Sifon kuyuları, su akışının karıştırılmasının yanı sıra kondansatörden ve başka nükleer santral soğutma sistemlerinden gelen suyun ısısının drenaj kanalına boşaltılmadan evvelce dengelenmesini sağlıyor. Sifon kuyusunun inşasında 17 bin 600 metreküp, drenaj kanalının inşasında ise 40 bin metreküpten çok beton dökülecek. İnşası tamamlandığında, kanal aşağı yukarı 950 metre uzunluğunda olacak.

Özel kompansatör derzleri ile birbirine bağlanan ve 34 ayrı bölümden meydana gelen kanal, tasarımı yardımıyla hava ısısı değişimleri, sismik olaylar, toprak kaymaları gibi dış etkenlere karşı da dayanıklılık gösterecek.

“Türk ve Rus eksperler doğrulusunda geliştirilen eşi benzeri olmayan bir tesis”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, mevzuya dair yaptığı açıklamada, Akkuyu NGS’nin yüksek teknolojiye sahip kenar hidroteknik yapılarının, Türk ve Rus eksperler doğrulusunda geliştirilen eşi benzeri olmayan bir tesis olduğunu belirtti. Zoteeva, “Nükleer santrallere termal mekanik ekipmanı soğutmak amacıyla lüzumlu suyu sağlayacak olan kenar tesislerinin inşası, Akkuyu Nükleer Santralini işletime alma çalışmalarının en mühim adımlarından biridir. Şuna ilgi çekmek isterim ki; deniz suyu, reaktörün soğutulmasında direkt olarak kullanılmamaktır. Dolayısıyla deniz suyu, radyasyona maruz kalmadan ikincil çevrimdeki buharı soğutmak amacıyla türbin kondansatörlerine aktarılır. İnşa edilen nükleer santralin su tahliye düzeneğinin mühim adımını tamamlayan çalışanlarımıza, profesyonellikleri ve kusursuz çalışmalarından ötürü teşekkür ederiz” dedi.

Akkuyu NGS sahasında kenar tesislerinin inşası evvel bu yapıların bulunacağı bölgenin mühendislik hazırlıkları ve kenar şeridinin oluşturulması konusu ile ilgili çok sayıda ayrıntılı çalışma titizlikle gerçekleştirildi. Toprağın güçlendirmesinin sonrasında, sifon kuyularının ve kanalların inşasına başlandı. Bir ileri adımda ise tünel ve boru hatları inşa edilecek.