Akaryakıta KDV zammı geliyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Akaryakıta KDV zammı geliyor

KDVnin yüzde 18den yüzde 20ye çıkarılmasının ardından benzine 40 kuruş, motorine 38 kuruş, LPGye de 15 kuruş ...
Akaryakıta KDV zammı geliyor

Akaryakıta KDV zammı geliyor

Bu bilgiler, 2023 yılında Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarının KDV ve ÖTV zammıyla artacağını ve nasıl hesaplandığını açıklamaktadır. Bilgilere göre, KDV'nin yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarılmasıyla birlikte benzine 40 kuruş, motorine 38 kuruş ve LPG'ye 15 kuruş zam yapılmıştır. Bu zamlar, belirtilen gece yarısından itibaren geçerli olacaktır.

Ayrıca, önümüzdeki günlerde akaryakıtlara bir de ÖTV zammı geleceği belirtilmektedir. Cumhurbaşkanı Kararı ile KDV'nin yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltilmesine ilişkin kararın bu gece yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir.

Zammın ardından İstanbul'da benzinin litre fiyatı 26,65 liraya, Ankara'da 27,13 liraya ve İzmir'de 27,16 liraya yükseleceği belirtilmektedir. Motorin ise İstanbul'da 25,20 liradan, Ankara'da 25,67 liradan ve İzmir'de 25,79 liradan satılacaktır.

ÖTV zammına ilişkin olarak da, Meclis'e sunulan bir teklifin yasalaşmasıyla akaryakıt ürünlerine bir de ÖTV zammı geleceği ifade edilmektedir. Bu teklifin yasalaşmasının ardından benzinde litre başına yaklaşık 43 kuruş, motorinde ise 37 kuruş zam olacağı belirtilmektedir.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı üzerine ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatının bulunduğu ifade edilmektedir. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibiyle hesaplanmaktadır.